Dobré noviny
Vláda súhlasí so vstupom Severomacedónskej republiky do NATO
TASR
TASR

Vláda súhlasí so vstupom Severomacedónskej republiky do NATO

Na snímke sprava predseda vlády SR Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR a minister financií Peter Kažimír, minister životného prostredia SR László Sólymos a ministerka vnútra SR Denisa Saková počas rokovania 144. schôdze vlády SR 6. marca 2019 v Bratislave.
Na snímke sprava predseda vlády SR Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR a minister financií Peter Kažimír, minister životného prostredia SR László Sólymos a ministerka vnútra SR Denisa Saková počas rokovania 144. schôdze vlády SR 6. marca 2019 v Bratislave. — Foto: TASR Pavel Neubauer

Vláda zároveň odporučila vysloviť súhlas s dokumentom aj parlamentu. Následne ho môže prezident SR ratifikovať.

Bratislava 6. marca (TASR) - Ministri na svojom stredajšom rokovaní súhlasili s ratifikáciou Protokolu k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Severomacedónskej republiky. Vláda zároveň odporučila vysloviť súhlas s dokumentom aj parlamentu. Následne ho môže prezident SR ratifikovať.

"Členstvo Severomacedónskej republiky v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) umožní krajine integrovať sa do euroatlantického spoločenstva, čím sa posilní bezpečnosť susedstva spojencov v NATO, vrátane Slovenska a rozšíri priestor stability na západnom Balkáne," argumentoval v prekladacej správe rezort diplomacie, ktorý materiál vláde predložil.

Protokol nadobudne platnosť v deň, keď všetky zmluvné strany Severoatlantickej zmluvy oznámia vláde USA svoj súhlas. Na základe nadobudnutia platnosti protokolu generálny tajomník NATO v mene všetkých zmluvných strán predloží vláde pristupujúcej krajiny pozvánku na pristúpenie. Krajina sa stane zmluvnou stranou dňom uloženia svojej listiny o prístupe u depozitára, ktorým je americká vláda.

Skopje a Atény v januári 2019 ratifikovali dohodu, na základe ktorej sa Macedónsko oficiálne premenovalo na Severomacedónsku republiku a ukončil sa tým takmer 30 rokov trvajúci spor medzi susediacimi krajinami. Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhodoval s názvom jeho regiónu Makedonia.

Už ste čítali?