Dobré noviny
Boj proti šíreniu inváznych druhov rastlín dostane nové pravidlá
TASR
TASR

Boj proti šíreniu inváznych druhov rastlín dostane nové pravidlá

Na archívnej snímke minister životného prostredia SR László Sólymos.
Na archívnej snímke minister životného prostredia SR László Sólymos. — Foto: TASR - Martin Baumann

Invázne druhy sa šíria rýchlo a nekontrolovateľne, najmä v teplejších oblastiach Slovenska. Niektoré z nich produkujú veľké množstvo peľu, ktorý spôsobuje silné alergie, povedal minister ŽP Sólymos.

Bratislava 6. marca (TASR) - Boj so šírením inváznych nepôvodných druhov rastlín by sa mal zintenzívniť. Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila novú legislatívu z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorá napríklad umožní Štátnej ochrane prírody SR pri odstraňovaní inváznych nepôvodných druhov vstupovať aj na cudzí pozemok.

"Invázne druhy sa šíria rýchlo a nekontrolovateľne, najmä v teplejších oblastiach Slovenska. Niektoré z nich produkujú veľké množstvo peľu, ktorý spôsobuje silné alergie. Je preto dôležité, že sme schválili zákon, ktorý komplexne rieši túto problematiku,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

Odstraňovať invázne druhy rastlín zo svojho pozemku a starať sa o pozemok tak, aby sa zamedzilo ich opätovnému šíreniu, je povinný vlastník, správca alebo užívateľ pozemku, prípadne užívateľ rybárskeho alebo poľovného revíru. Za nedodržanie tejto povinnosti hrozia sankcie, právnickej osobe až do výšky 9958,17 eura a fyzickej osobe až do výšky 3319,78 eura.

Zákon tiež zavádza do opatrení na elimináciu šírenia a zabezpečenie odstraňovania inváznych nepôvodných druhov systémové prvky - národnú stratégiu a akčné plány. Po novom sa problematike inváznych nepôvodných druhov okrem MŽP SR, Slovenskej inšpekcie životného prostredia a okresných úradov bude venovať aj Štátna veterinárna a potravinová správa, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky a colné úrady.

Po schválení parlamentom a podpise prezidentom SR by nová legislatíva mala nadobudnúť účinnosť 1. augusta tohto roku. Problematiku inváznych druhov doteraz riešil zákon o ochrane prírody a krajiny.

Opatreniami rezort reaguje aj na formálne oznámenie, ktoré koncom januára Slovensku adresovala Európska komisia za nesplnenie jej požiadaviek. Podľa predkladacej správy envirorezort pripravil zákon už v roku 2016, na vládu ho však nepredložil z dôvodu nevyriešených rozporov s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V súčasnosti je už rozpor vyriešený. Rezort životného prostredia má ešte vydať vykonávací predpis, ktorý určí podmienky odstraňovania nepôvodných inváznych druhov.

Už ste čítali?