Košice sa môžu vzdať organizácie Európskeho letného festivalu mládeže
TASR
TASR

Košice sa môžu vzdať organizácie Európskeho letného festivalu mládeže

Košický samosprávny kraj žiada na podporu športovej infraštruktúry pre EYOF od vlády 10 miliónov eur, z vlastných zdrojov deklaruje investovať 5 miliónov eur.

Na archívnej snímke centrum Košíc, Alžbetina ulica, v pozadí Dóm sv. Alžbety. — Foto: TASR/František Iván

Košice 5. marca (TASR) – V prípade, že vláda SR nezvýši svoju finančnú podporu pre Európsky letný festival mládeže (EYOF), ktorý sa má v roku 2021 konať v Košiciach, košické mestské zastupiteľstvo bude v piatok (8. 3.) rozhodovať o alternatíve vzdania sa organizácie tohto podujatia. Informoval o tom v utorok novinárov košický primátor Jaroslav Polaček.

"Ak sa vláda rozhodne nepodporiť organizovanie EYOF finančnými zdrojmi do rozvoja športovej infraštruktúry, navrhneme zrušenie spomínaného uznesenia mestského zastupiteľstva z roku 2016 a predstavíme aktualizovaný Akčný plán rozvoja športu na ďalšie štyri roky. V ňom podrobne popíšeme, ako by sme investovali 10 miliónov eur do výstavby a rekonštrukcie športových hál a ihrísk v meste," uviedol Polaček.

Mesto i Košický samosprávny kraj (KSK) deklarujú, že EYOF chcú zorganizovať, pôvodný rozpočet na podujatie s vládnym príspevkom 12 miliónov eur sa však podľa samospráv za daných podmienok ukázal ako nedostatočný pre dôstojnú organizáciu takého medzinárodného podujatia.

"Keďže už dlhšiu dobu je v Košiciach polemika, či má mesto do EYOF ísť, alebo sa vzdať jeho organizácie, plánujeme poslancom na rokovanie mestského zastupiteľstva predložiť dve alternatívy. Oni rozhodnú, ako ďalej bude v tejto otázke mesto postupovať. V prípade, ak vláda uvoľní mestu Košice 30 miliónov eur na výdavky súvisiace s EYOF vrátane výstavby športovej infraštruktúry, ku ktorým bude v zmysle memoranda garantovať poskytnutie 18 miliónov eur na výstavbu Národného tenisového centra (NTC), budem aj ja osobne žiadať poslancov, aby súhlasili s jeho organizovaním," uviedol Polaček.

KSK žiada na podporu športovej infraštruktúry pre EYOF od vlády 10 miliónov eur, z vlastných zdrojov deklaruje investovať 5 miliónov eur. "Je rozdiel budovať športovú infraštruktúru podľa slovenských noriem pre študentov a v olympijskom štandarde. Ak to má byť v tom vyššom medzinárodnom štandarde, jednoducho, musí pomôcť štát," povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Mesto podľa Polačeka aktuálne nemá žiadne poriadne projekty, štúdie, rozpočty, alebo stavebné povolenia či projektové dokumentácie k športoviskám pre EYOF. "Máme zhruba dva roky na to, aby sme zabezpečili dôstojnú organizáciu podujatia na kvalitných športoviskách. Ich výstavba nás bude stáť podstatne viac financií, ako by to bolo v prípade, ak by sa s dôkladnou prípravou a hlavne realizáciou EYOF začalo už v roku 2016, keď padlo rozhodnutie o pridelení jeho organizácie nášmu mestu," povedal.

Primátor zároveň odmietol, že mesto nemá vyčlenené žiadne zdroje na EYOF. Konštatoval, že v schválenom rozpočte mesta na tento rok je suma 100.000 eur ako bežné výdavky na chod neziskovej organizácie, ktorá bude mať na starosti finančné a organizačné zabezpečenie EYOF. Dodal, že v programovom rozpočte mesta na roky 2020 a 2021 je na EYOF vyčlenených dvakrát po 4 milióny eur.

Tlačová konferencia sa konala v telocvični Strednej priemyselnej školy (SPŠ) elektrotechnickej v Košiciach, ktorá by sa mala využívať ako tréningová hala počas EYOF. Trnka poukázal na to, že telocvičňa ešte potrebuje investíciu do vybavenia a obnovy stien.

O podpore vlády pre EYOF rokovali Polaček a Trnka 27. februára s vicepremiérom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim (Smer-SD). Ten označil pôvodný rozpočet pre mládežnícku olympiádu na úrovni 25,5 milióna eur s príspevkom vlády v sume 12 miliónov eur za dostačujúci. Predstavitelia samospráv podľa neho nepredložili žiadne relevantné doklady pre zvýšenie príspevku vlády. Polaček následne opäť požiadal premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) o spoločné rokovanie.

Pri téme EYOF sa bývalý košický primátor Raši a Polaček navzájom obviňujú z klamstva a zavádzania. Polaček napríklad tvrdí, že vládnych 12 miliónov je len na samotnú organizáciu podujatia, vicepremiér v utorok uviedol, že dotácia vlády je práve v prvom rade na obnovu a rekonštrukciu športovísk. Raši tiež konštatoval, že v tohtoročnom rozpočte mesta Košice na šport peniaze na neziskovú organizáciu pre EYOF nie sú vyčlenené.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…