SaS: Dankove daňové návrhy sú obratom v pohľade na rozpočtovú politiku
TASR
TASR

SaS: Dankove daňové návrhy sú obratom v pohľade na rozpočtovú politiku

Podľa liberálov je návrh na zníženie daní reakciou na rastúce ceny potravín v dôsledku zavedenia osobitého odvodu obchodných reťazcov a nasledovný pokles volebných preferencií národniarov.

Na archívnej snímke Jana Kiššová, predseda SaS Richard Sulík a podpredseda SaS Ľubomír Galko. — Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 5. marca (TASR) - Opozičná strana SaS podporuje návrhy predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) na zníženie niektorých daní a hodnotí ich ako radikálny obrat v pohľade na rozpočtovú politiku štátu. SaS zároveň očakáva, že predseda parlamentu predloží aj spôsob, ako vykryť výpadok v rozpočte, uviedli v utorok liberáli v komentári zaslanom médiám.

"Za vlád politickej strany Smer-SD neúnosne narástlo daňovo-odvodové zaťaženie. Konečne sa však na pôde vládnej koalície otvára otázka jeho zníženia," uviedol predseda SaS Richard Sulík. Andrej Danko v piatok (1. 3.) oznámil zámer predložiť na rokovanie parlamentu novely zákonov, ktorými by sa znížila daň z príjmu právnických osôb zo súčasných 21 % na 15 %. Daň z pridanej hodnoty na potraviny a printové médiá by podľa predsedu parlamentu mala klesnúť z 20 % na 10 %.

Podľa liberálov je návrh na zníženie daní reakciou na rastúce ceny potravín v dôsledku zavedenia osobitého odvodu obchodných reťazcov a nasledovný pokles volebných preferencií národniarov. "V panike teraz ten istý JUDr. Danko navrhuje desaťpercentnú DPH na potraviny," dodal Sulík.

SaS preferuje návrat k rovnej dani, zrušenie poistnej dane, mimoriadnych odvodov regulovaných subjektov i zjednotenie sadzieb DPH v rozmedzí 15 až 17 percent v závislosti na stave verejných financií a vývoja ekonomiky. "Tento prístup spolu s reformami v zdravotníctve a vo verejnej správe považujeme za systémový a zodpovedný voči občanom i verejným financiám," zdôraznila podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.

Koaliční partneri SNS sa k navrhovaným zmenám stavajú rezervovane a žiadajú ich prerokovanie vo vláde. Predseda parlamentu totiž avizoval, že zákony predloží priamo na rokovanie Národnej rady SR. V prípade ich prijatia odhadujú analytici z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť negatívny vplyv na štátny rozpočet predbežne vo výške 1,35 miliardy eur. Plánovaný cieľ vyrovnaného rozpočtu by tak bez ďalších opatrení nebol splnený.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…