OHROMNÝ POKROK! Lekári vyliečili druhého človeka s vírusom HIV
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

OHROMNÝ POKROK! Lekári vyliečili druhého človeka s vírusom HIV

Za ostatných dvadsať rokov ide o druhý zaznamenaný prípad.

Zábery z mikroskopu zachytávajúce vírus HIV (zelená) — Foto: Wikimedia CC

LONDÝN 5. marca - Londýnsky pacient. Takú prezývku si vyslúžil muž, ktorý bol zdanlivo vyliečený z ochorenia AIDS. Ochorenie, ktoré v súčasnosti postihuje 37 miliónov ľudí, od svojho objavenia v roku 1980 usmrtilo už 35 miliónov chorých. Vedcom sa podarilo zachrániť muža, ktorého meno, vek ani národnosť neboli zverejnené. Londýnsky pacient podstúpil transplantáciu kostnej drene, vďaka ktorej bolo jeho telo zbavené vírusu HIV. Hoci prípad ešte oficiálne nie je označovaný za vyliečenie, muž ani 18 mesiacov po liečbe nevykazuje žiadne známky vírusu. 

Londýnskemu pacientovi bol vírus HIV diagnostikovaný ešte v roku 2003. Neskôr ochorel na takzvaný Hodgkinov lymfóm, čo je druh rakoviny krvi. Po chemoterapii podstúpil transplantáciu kmeňových buniek a po nej nasledovala antiretrivirálna terapia. Od jej ukončenia nevykazuje žiadne známky vírusu a lekári jeho stav popisujú ako dlhodobú remisiu. To znamená, že sa jeho telo, krv aj orgány vrátili do kondície, v ktorej boli pred ochorením a už viac neprejavujú žiadne známky poškodenia či zasiahnutia vírusom.

Prvý prípad sa odohral už pred dekádou

Podobný prípad sa stal pred desiatimi rokmi. Vtedy šlo o Američana Timothyho Raya Browna, ktorý sa neskôr stal známy ako Berlínsky pacient, keďže bol liečený v nemeckom hlavnom meste. Podarilo sa ho zachrániť pomocou transplantácie kmeňových buniek. Krv darcu v sebe niesla akúsi vzácnu genetickú mutáciu, známu ako CCR5-delta 32, ktorá jej nositeľa chráni pred vírusom HIV. Takúto mutáciu majú prevažne ľudia žijúci v severnej Európe.

„Ukázali sme, že Berlínsky pacient nebol anomáliou a že skutočne išlo o plnohodnotnú liečbu,“ povedal pre CNN Ravindra Grupa, vedúci autor štúdie a profesor na University College London. „Metóda sa nedá použiť vo všetkých prípadoch, ale ponúka nové liečebné možnosti. Ja a moji kolegovia budeme naďalej monitorovať mužov zdravotný stav, pretože je ešte príliš skoro na to, aby sme mohli povedať, že sa vyliečil z HIV.“

Kostná dreň vyplňuje dutiny vo vnútri kostí
Kostná dreň vyplňuje dutiny vo vnútri kostí Foto: Wikimedia CC

Ročne zomrie na ochorenia spojené s vírusom HIV takmer 1 milión ľudí. Liečba prebieha pomocou liekov, ktoré potláčajú vírus a je známa ako antiretrovirálna terapia. Tú podstúpil aj Londýnsky pacient.

Odborníci sú otvorení novým štúdiám

Dr. Sharon Lewinová, hlava austrálskeho Dohertyho inštitútu pre infekciu a imunitu a členka liečebného výskumu Medzinárodnej spoločnosti AIDS, v rozhovore pre Reuters uviedla: „Po desiatich rokoch od Berlínskeho pacienta tento prípad potvrdzuje, že transplantácia kostnej drene s CCR5 dokáže eliminovať vírus a zastaviť akékoľvek pokusy choroby o návrat. Zatiaľ nemôžeme povedať, že sme vyliečili HIV, ale dáva nám to nádej.“

Gupta s tímom ďalej plánujú využiť tieto objavy na preskúmanie potenciálnych nových postupov liečby HIV. „Musíme porozumieť či by sme mohli použiť receptory CCR5 v ľuďoch s HIV, čo by malo byť možné pomocou génovej terapie.“

Londýnsky pacient, ktorého prípad bol zverejnený v žurnále Nature a bol bodom medicínskej konferencie v Seattli v utorok, požiadal medicínsky tím, aby nezverejňovali jeho meno, vek, národnosť a iné detaily.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…