V potenciálnom zložení EP majú šancu ľudovci, socialisti a liberáli
TASR
TASR

V potenciálnom zložení EP majú šancu ľudovci, socialisti a liberáli

Slovensko by po brexite malo mať 14 europoslancov.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Brusel 4. marca (TASR) - Predstavitelia Európskeho parlamentu (EP) koncom minulého týždňa predstavili v poradí už druhú projekciu možných výsledkov eurovolieb, ktoré sa uskutočnia v členských krajinách Európskej únie v dňoch 23.-26. mája. Aj druhý prieskum vo voľbách favorizuje tradičné strany - európskych ľudovcov, socialistov a liberálnych demokratov.

Nový súbor odhadov je založený na prieskumoch uskutočnených v krajinách Únie koncom februára. Údaje vznikli na základe výberu reprezentatívnych prieskumov štátnych inštitútov pre výskum verejnej mienky, ktoré v mene EP spracovala spoločnosť Kantar Public. Europarlament pri zbere dát nezohľadňuje prieskumy na objednávku politických strán.

Prieskum je modelovaný na zoštíhlený 705-členný parlament, čo bude výsledkom odchodu 73 britských europoslancov po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.

Aj druhý prieskum naznačil, že Európska ľudová strana (EPP/EĽS) zostane najsilnejšou skupinou v EP (181 kresiel/v súčasnosti 217). Na druhom mieste bodujú socialisti a demokrati (135 mandátov/186) a liberáli (75/68). Štvrtá priečka by pripadla skupine Európa národov a slobody (59/41), na piatej pozícii by sa ocitli Zelení/Európska slobodná aliancia (49/49), za ktorými by nasledovala skupina Európskej zjednotenej ľavice - Severskej zelenej ľavice (47/47) a až siedmu priečku by obsadila frakcia Európski konzervatívci a reformisti (ECR), kde je v súčasnosti veľa britských europoslancov (46/75). Posledné miesto politickou vyhranenej skupiny by pripadlo skupine Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) so ziskom 39 mandátov. Nezaradených by bolo osem poslancov a do skupiny Ostatní experti EP zaradili 66 poslancov. Tí sa po ustanovení v poradí deviateho zákonodarného zboru EÚ môžu rozhodnúť pre členstvo v konkrétnych frakciách.

Slovensko by po brexite malo mať 14 europoslancov. Podľa najnovších projekcií by malo v EP štyroch členov vo frakcii ECR, troch poslancov v radoch S&D, iba dvoch v EPP/EĽS, po jednom v tábore liberálov a protieurópsky zameranej frakcii Európy slobody a priamej demokracie (EFDD) a troch poslancov z "nesystémových" strán experti z EP nedokázali politicky zaradiť a preto figurujú v skupine Ostatní.

Výsledky jednotlivých politických strán sú premietané do výsledkov politických skupín v EP iba za predpokladu, že vnútroštátne strany sú pridružené k jednej z európskych politických strán. Nové politické strany a hnutia, ktoré príslušnosť k nejakej európskej politickej strane nedeklarovali, sú zaradené do kategórie Ostatní.

Europarlament zopakoval, že podobné projekcie bude inštitúcia zverejňovať každé dva týždne, v máji už na týždennej báze.

Prvé priame voľby do EP prebehli pred 40 rokmi, v júni 1979. Oprávnených voliť je 373 miliónov občanov EÚ (okrem Británie), z toho je podľa odhadov 33,4 milióna prvovoličov.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…