Študenti i široká verejnosť si môžu vypočuť listy písané Tisovi
TASR
TASR

Študenti i široká verejnosť si môžu vypočuť listy písané Tisovi

Čítanie z rukopisov a diskusia pre študentov a verejnosť s americkou výskumníčkou žijúcou na Slovensku sa koná v pondelok v Prešove.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Štefan Puškáš

Prešov 4. marca (TASR) – Diskusné podujatie Dokumentačného strediska holokaustu s názvom Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke, má najmä mladým ľuďom priblížiť prenasledovanie Židov na Slovensku a ich následnú deportáciu. Čítanie z rukopisov a diskusia pre študentov a verejnosť s americkou výskumníčkou žijúcou na Slovensku sa koná v pondelok v Prešove.

"Prenasledovanie židovského obyvateľstva na Slovensku, ich následná deportácia a vražda patria dodnes k nedostatočne preskúmaným témam napriek tomu, že boli vynikajúco zdokumentované. Teraz sú listy už staré a zažltnuté, ale uchovali si hlboko ľudský charakter a hovoria samostatnou rečou o dobe, v ktorej vznikali a o tom, ako totalita menila spoločnosť. V niektorých prípadoch sú poslednou stopou po osudoch ľudí, ktorí ich písali," uviedla Madeline Vadkerty, ktorá pôsobila ako výskumníčka v americkom Múzeu holokaustu vo Washingtone, kde skúmala listy adresované do prezidentskej kancelárie Jozefa Tisa a pátrala po osudoch ich pisateľov.

V rokoch 1939 až 1945 napísali ľudia na Slovensku Jozefovi Tisovi podľa jej slov tisíce listov, ktoré sa týkali slovenských Židov.

"Tieto listy dnes slúžia ako nemí svedkovia pohnutej doby nedávnych dejín Slovenska. Listy sú plné dramatického napätia, emócií a obsahujú prekvapujúce myšlienkové pochody a pocity. Sú nesmierne zaujímavé, lebo ponúkajú nezvyčajný pohľad na prežívanie a zmýšľanie ľudí počas holokaustu," vysvetlila Vadkerty.

Beseda sa predpoludním uskutočnila na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove a od 12.40 h je na programe stretnutie v priestoroch Hotelovej akadémie na ulici Baštovej 32. Hosťami pondelkového prešovského podujatia sú historik Ivan Kamenec a novinárka Soňa Gyarfášová.

"Dúfam, že nový pohľad na holokaust na Slovensku vzbudí záujem o túto históriu, o konsekvencie antisemitizmu a extrémneho nacionalizmu a vytvorí priestor pre porozumenie a toleranciu," dodala Vadkerty.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…