Študenti i široká verejnosť si môžu vypočuť listy písané Tisovi
TASR
TASR

Študenti i široká verejnosť si môžu vypočuť listy písané Tisovi

Čítanie z rukopisov a diskusia pre študentov a verejnosť s americkou výskumníčkou žijúcou na Slovensku sa koná v pondelok v Prešove.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR Štefan Puškáš

Prešov 4. marca (TASR) – Diskusné podujatie Dokumentačného strediska holokaustu s názvom Ľudia píšu Tisovi... o židovskej otázke, má najmä mladým ľuďom priblížiť prenasledovanie Židov na Slovensku a ich následnú deportáciu. Čítanie z rukopisov a diskusia pre študentov a verejnosť s americkou výskumníčkou žijúcou na Slovensku sa koná v pondelok v Prešove.

"Prenasledovanie židovského obyvateľstva na Slovensku, ich následná deportácia a vražda patria dodnes k nedostatočne preskúmaným témam napriek tomu, že boli vynikajúco zdokumentované. Teraz sú listy už staré a zažltnuté, ale uchovali si hlboko ľudský charakter a hovoria samostatnou rečou o dobe, v ktorej vznikali a o tom, ako totalita menila spoločnosť. V niektorých prípadoch sú poslednou stopou po osudoch ľudí, ktorí ich písali," uviedla Madeline Vadkerty, ktorá pôsobila ako výskumníčka v americkom Múzeu holokaustu vo Washingtone, kde skúmala listy adresované do prezidentskej kancelárie Jozefa Tisa a pátrala po osudoch ich pisateľov.

V rokoch 1939 až 1945 napísali ľudia na Slovensku Jozefovi Tisovi podľa jej slov tisíce listov, ktoré sa týkali slovenských Židov.

"Tieto listy dnes slúžia ako nemí svedkovia pohnutej doby nedávnych dejín Slovenska. Listy sú plné dramatického napätia, emócií a obsahujú prekvapujúce myšlienkové pochody a pocity. Sú nesmierne zaujímavé, lebo ponúkajú nezvyčajný pohľad na prežívanie a zmýšľanie ľudí počas holokaustu," vysvetlila Vadkerty.

Beseda sa predpoludním uskutočnila na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove a od 12.40 h je na programe stretnutie v priestoroch Hotelovej akadémie na ulici Baštovej 32. Hosťami pondelkového prešovského podujatia sú historik Ivan Kamenec a novinárka Soňa Gyarfášová.

"Dúfam, že nový pohľad na holokaust na Slovensku vzbudí záujem o túto históriu, o konsekvencie antisemitizmu a extrémneho nacionalizmu a vytvorí priestor pre porozumenie a toleranciu," dodala Vadkerty.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…