Americké firmy nainštalovali do prevádzok rekordný počet robotov
TASR
TASR

Americké firmy nainštalovali do prevádzok rekordný počet robotov

Záujem firiem o roboty podporuje rastúci tlak na automatizáciu, ktorá je riešením vysokých pracovných nákladov.

Donald Trump — Foto: TASR/AP

Washington 2. marca (TASR) - Americké spoločnosti nainštalovali v minulom roku do svojich závodov najväčší počet robotov v histórii. Stroje sú totiž stále lacnejšie a flexibilnejšie, a tak ich vo väčšej miere začínajú využívať okrem automobilového sektora aj ďalšie odvetvia hospodárstva.

Dodávky robotov dosiahli v minulom roku podľa údajov amerického Združenia pre pokročilú automatizáciu (Association for Advancing Automation), na ktoré sa odvolala agentúra Reuters, 28.478. Oproti roku 2017 to znamená rast takmer o 16 %. Zvýšené dodávky boli zaznamenané prakticky v každom odvetví hospodárstva, až na automobilový. Automobilky totiž predtým dokončili rozsiahle úpravy v závodoch pre produkciu nových modelov a ich inštalácie robotov sa zmiernili.

Naopak, výrazne sa zvýšili dodávky robotov pre firmy v oblasti produkcie potravín a spotrebného tovaru. Rast v tomto sektore dosiahol vlani 60 %. Vysoký rast zaznamenali aj podniky na výrobu polovodičov a elektroniky, kde dodávky robotov vzrástli o 50 %. V prípade producentov kovov sa dodávky zvýšili o 13 %.

Záujem firiem o roboty podporuje rastúci tlak na automatizáciu, ktorá je riešením vysokých pracovných nákladov. Mnohé americké firmy, ktoré v dôsledku obchodných vojen prezidenta Donalda Trumpa uvažujú o presunutí výroby zo zahraničia späť do USA, vidia šancu práve v automatizácii. Vďaka nej majú možnosť zostať konkurencieschopné aj pri vysokých nákladoch na zamestnancov.

Minulý rok bol zároveň prvým od roku 2010, keď sa automobilky a výrobcovia autokomponentov nepodieľali na celkových dodávkach robotov viac než polovicou. V roku 2018 klesol podiel tohto sektora pod 49 %, uviedlo v správe Združenie pre pokročilú automatizáciu. Na porovnanie, v roku 2017 sa toto odvetvie na celkových dodávkach robotov podieľalo viac než 60 %.

Naopak, zaujímavým trhom v oblasti automatizácie sa stáva potravinársky priemysel, uviedol Dan Hasley, šéf odbytu a marketingu firmy Kawasaki Robotics (USA), ktorá je súčasťou japonskej spoločnosti Kawasaki Heavy Industries. Ako dodal, "výroba potravín a nápojov je jedným zo segmentov, ktorý výrazne reaguje na súčasný napätý trh práce".

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…