Americké firmy nainštalovali do prevádzok rekordný počet robotov
TASR
TASR

Americké firmy nainštalovali do prevádzok rekordný počet robotov

Záujem firiem o roboty podporuje rastúci tlak na automatizáciu, ktorá je riešením vysokých pracovných nákladov.

Donald Trump — Foto: TASR/AP

Washington 2. marca (TASR) - Americké spoločnosti nainštalovali v minulom roku do svojich závodov najväčší počet robotov v histórii. Stroje sú totiž stále lacnejšie a flexibilnejšie, a tak ich vo väčšej miere začínajú využívať okrem automobilového sektora aj ďalšie odvetvia hospodárstva.

Dodávky robotov dosiahli v minulom roku podľa údajov amerického Združenia pre pokročilú automatizáciu (Association for Advancing Automation), na ktoré sa odvolala agentúra Reuters, 28.478. Oproti roku 2017 to znamená rast takmer o 16 %. Zvýšené dodávky boli zaznamenané prakticky v každom odvetví hospodárstva, až na automobilový. Automobilky totiž predtým dokončili rozsiahle úpravy v závodoch pre produkciu nových modelov a ich inštalácie robotov sa zmiernili.

Naopak, výrazne sa zvýšili dodávky robotov pre firmy v oblasti produkcie potravín a spotrebného tovaru. Rast v tomto sektore dosiahol vlani 60 %. Vysoký rast zaznamenali aj podniky na výrobu polovodičov a elektroniky, kde dodávky robotov vzrástli o 50 %. V prípade producentov kovov sa dodávky zvýšili o 13 %.

Záujem firiem o roboty podporuje rastúci tlak na automatizáciu, ktorá je riešením vysokých pracovných nákladov. Mnohé americké firmy, ktoré v dôsledku obchodných vojen prezidenta Donalda Trumpa uvažujú o presunutí výroby zo zahraničia späť do USA, vidia šancu práve v automatizácii. Vďaka nej majú možnosť zostať konkurencieschopné aj pri vysokých nákladoch na zamestnancov.

Minulý rok bol zároveň prvým od roku 2010, keď sa automobilky a výrobcovia autokomponentov nepodieľali na celkových dodávkach robotov viac než polovicou. V roku 2018 klesol podiel tohto sektora pod 49 %, uviedlo v správe Združenie pre pokročilú automatizáciu. Na porovnanie, v roku 2017 sa toto odvetvie na celkových dodávkach robotov podieľalo viac než 60 %.

Naopak, zaujímavým trhom v oblasti automatizácie sa stáva potravinársky priemysel, uviedol Dan Hasley, šéf odbytu a marketingu firmy Kawasaki Robotics (USA), ktorá je súčasťou japonskej spoločnosti Kawasaki Heavy Industries. Ako dodal, "výroba potravín a nápojov je jedným zo segmentov, ktorý výrazne reaguje na súčasný napätý trh práce".

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…