Asociácia Divadelná Nitra sprístupnila svoje archívy verejnosti
TASR
TASR

Asociácia Divadelná Nitra sprístupnila svoje archívy verejnosti

K dispozícii budú nielen zoznamy, fotografie, nahrávky a texty inscenácií, texty o inscenáciách a režiséroch, ale aj publikácie, katalógy, ročenky, povedal Marek Suchitra z Asociácie Divadelná Nitra.

Ilustračné foto. — Foto: Facebook Divadlo Alexandra Duchnoviča

Nitra 1. marca (TASR) - Asociácia Divadelná Nitra sprístupní svoje archívy verejnosti. Prostredníctvom projektu Otvorené archívy a novej webovej stránky dnarchivy.sk bude dostupných takmer 300 textov hier, vyše 5000 fotografií a 250 videozáznamov inscenácií odohratých za 27 ročníkov Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.

“K dispozícii budú nielen zoznamy, fotografie, nahrávky a texty inscenácií, texty o inscenáciách a režiséroch, ale aj publikácie, katalógy, ročenky. Mnohé sú unikátne a na Slovensku sa nikde inde nevyskytujú. Niektoré zahraničné scénické diela boli na Slovensku uvedené výhradne na festivale Divadelná Nitra, preto je archív asociácie v slovenskom prostredí exkluzívnym zdrojom informácií o nich,” povedal Marek Suchitra z Asociácie Divadelná Nitra.

Asociácia odkladá materiály od roku 1992 až po súčasnosť. Počas predchádzajúcich rokov sa venovala nielen archivácii materiálov z festivalu, ale aj z rôznych iných aktivít, akými sú medzinárodné konferencie a semináre, vzdelávacie projekty, medzinárodné koprodukcie a projekty spolupráce. Tieto materiály môžu byť cenným zdrojom informácií pre študentov vysokých škôl, ako Vysoká škola múzických umení i Akadémia umení, pre poslucháčov odborov estetiky a kulturológie rôznych univerzít, ale aj pre divadelných profesionálov. Slúžiť môžu aj ako podklady pre pedagógov vo vyučovacom procese na odborných stredných a vysokých školách, ale aj ako inšpirácia pre tvorbu divadelných umelcov. “Sú dôležitým základom pre prácu divadelných kritikov, teoretikov a historikov, pre rozvoj umeleckej reflexie a výskumu v oblasti performatívneho umenia na Slovensku i v zahraničí,” skonštatoval Suchitra.

Časť archívu týkajúca sa hlavného programu festivalu rokov 1992 až 2018 je sprístupnená on-line, časť je z dôvodov dodržiavania autorských práv určená iba na študijné účely, a to na vyžiadanie na základe vyplneného formulára návštevníka archívu.

V druhej etape projektu Otvorené archívy sa asociácia zameria na zmapovanie najdôležitejších akcií sprievodného programu festivalu a svojich ostatných projektov ako Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, Aj toto je umenie, V4@Theatre Residency, Ako na divadlo, Darujem ti tulipán. Jeho súčasťou bude tiež dokončenie digitalizácie videozáznamov a ďalšie činnosti. Priebežne bude spustená aj anglická verzia stránky DNArchívy. Realizáciu projektu Otvorené archívy Divadelnej Nitry (výskum › reflexia › výskum) podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…