Prešovská univerzita priblíži vedu žiakom základných škôl
TASR
TASR

Prešovská univerzita priblíži vedu žiakom základných škôl

Iniciátormi tejto myšlienky boli podľa jej slov primátorka Prešova Andrea Turčanová a rektor PU Peter Kónya.

Prešovská univerzita, archívne foto. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Prešov 1. marca (TASR) - Prešovská univerzita (PU) v Prešove spoločne s mestom Prešov intenzívne pracujú na rozvíjaní dobrých vzťahov, ktoré sa pretavujú do viacerých úspešných projektov. Najnovšie sa forma spolupráce zameria na priblíženie vedy žiakom prešovských základných škôl. TASR o tom informovala hovorkyňa PU Anna Polačková.

Iniciátormi tejto myšlienky boli podľa jej slov primátorka Prešova Andrea Turčanová a rektor PU Peter Kónya. "Táto aktivita vzišla z nášho spoločného stretnutia, ktoré sa uskutočnilo začiatkom kalendárneho roka, kedy sme s pani primátorkou riešili možné formy spolupráce, a táto sa nám javila ako veľmi vhodná," priblížil Kónya.

Ako doplnil, mnohé deti sa už v mladom veku rozhodujú o svojom budúcom povolaní, a preto verí, že návšteva univerzity im môže pomôcť zorientovať sa v tom, čomu sa chcú následne venovať, prípadne, akým smerom sa budú ďalej uberať.

"PU je často cieľom mnohých žiakov prichádzajúcich z prešovských základných škôl. Deje sa to aj na základe predošlej skúsenosti či už počas Prešovskej detskej univerzity, Týždňa vedy a techniky alebo rôznych exkurzií, na ktorých sa žiaci môžu hravou formou dozvedieť o aktivitách univerzity," uviedla Turčanová.

Prvým krokom k rozvoju načrtnutej spolupráce bolo stretnutie riaditeliek a riaditeľov prešovských základných škôl v uplynulých dňoch s vedením univerzity, na ktorom sa oboznámili s univerzitnou vedecko-výskumnou infraštruktúrou.

"Naša predstava spočíva v tom, že univerzita by v pravidelných intervaloch vypracovala plán akcií, ktoré by boli určené na popularizáciu vedy. Hravou a pútavou formou by sme ju následne, nad rámec školských osnov, prezentovali mladším vekovým kategóriám," vysvetlil rektor Kónya na stretnutí so zástupcami základných škôl, ktorí si na univerzite mali možnosť detailne pozrieť moderné výskumné centrá.

V rámci prehliadky navštívili Centrum excelentnosti ekológie živočíchov a človeka, ktorým PU rozšírila svoje odborné pracoviská o päť laboratórií, ako aj Lingvokulturologické a prekladateľsko-tlmočnícke centrum excelentnosti, zameriavajúce sa na výskum v oblasti fonetiky a fonológie, jazyka masmédií, prekladu, tlmočenia a detskej reči.

Nechýbala podľa Polačkovej ani obhliadka Centra excelentnosti sociohistorického a kultúrnohistorického výskumu či návšteva najnovšieho pracoviska UNIPOLAB-u, slúžiaceho prevažne výskumu v oblasti prírodných vied.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…