Básnik, dramatik, prozaik a známy bohém Peter Gregor by mal 75 rokov
TASR
TASR

Básnik, dramatik, prozaik a známy bohém Peter Gregor by mal 75 rokov

Jeho rozsiahla tvorba sa vyznačovala veľkou žánrovou pestrosťou, v ktorej okrem humoristicko-satirických próz a aforizmov, dominovala predovšetkým poézia a rozhlasová hra.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Prešov/Bratislava 27. februára (TASR) - Básnik, aforista, autor rozhlasových hier a prozaik Peter Gregor, by mal v stredu 27. februára 75 rokov.

Jeho rozsiahla tvorba sa vyznačovala veľkou žánrovou pestrosťou, v ktorej okrem humoristicko-satirických próz a aforizmov, dominovala predovšetkým poézia a rozhlasová hra. Aj slovenská literárna verejnosť vnímala Petra Gregora najmä ako básnika, ktorého poézia sa začala objavovať od polovice 60. rokov minulého storočia v literárnych časopisoch Mladá tvorba, Kultúrny život a Slovenské pohľady. Humoristické poviedky, aforizmy či fejtóny začal publikovať v Roháči a neskôr aj v rozhlase.

Deň pred úmrtím všestranného autora 10. marca 2014 vyšla kniha s názvom Pohybovať sa vo vlastnej koži obsahujúca rozhovory s Petrom Gregorom, ktoré od konca 70. rokov 20. storočia poskytol pre rôzne slovenské periodiká.

Básnikov priateľ, politológ a rektor Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií Samuel Abrahám v úvode ku knihe napísal: "Píše a vydáva svoje dielo už takmer pol storočie a jeho štýl a spôsob vnímania sveta mapuje svoju dobu bez toho, aby po roku 1989 musel čokoľvek revidovať, meniť, či dovysvetľovať. Takmer každý významný literát ho na Slovensku pozná, no napriek tomu je zarážajúce, že Gregor zostáva širokej verejnosti alebo v zahraničí neznámy aj po roku 1989."

Peter Gregor sa narodil 27. februára 1944 v Prešove. Stredoškolské štúdiá absolvoval v Bratislave a po maturite v roku 1962 študoval slovenský a španielsky jazyk na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po promócii v roku 1967 pracoval do roku 1969 ako redaktor vo vtedajšom Československom rozhlase. Odtiaľ v roku 1970 odišiel do Československej televízie, kde pobudol do roku 1971. V rokoch 1971-1983 bol redaktorom časopisu Osvetová práca. Od roku 1983 bol spisovateľom v slobodnom povolaní.

Knižne debutoval v roku 1968 zbierkou básni Potreba visieť, po ktorej tematicky nadväzovala aj zbierka Nebeský policajt z roku 1970. Už tieto prvé básnické knihy sa okrem intelektuálnej reflexie rozličných aspektov ľudského bytia vyznačovali typickými znakmi tvorby Petra Gregora. Boli nimi nielen provokatívne motívy bohémstva, ale tiež (seba) ironický pohľad na tragické aspekty ľudského života.

Nasledujúce zbierky ako Rozhovor (1975), Delta (1979), Odniesť si oheň z horiace domu (1989), Zberateľ hodín (1992), Muž menom Jób (1993) a Listy zo záhrady Eden (2004) priniesli už rozsiahlu paletu nielen bohémskej melanchólie, ale aj ironizujúceho nadhľadu či zveličenia, prostredníctvom ktorého Peter Gregor ponúkol čitateľom nový, nie každodenný pohľad na závažné mravné otázky a problémy človeka.

Cez humor, sarkazmus a iróniu sa Peter Gregor vo svojich mikropoviedkach, humoreskách, aforizmoch a fejtónoch pozrel nielen na maniere mocných totalitného režimu z pred roka 1989, ale aj na ľudské nedostatky ponovembrových predstaviteľov moci. Svedčia o tom knihy Malé maléry (1991), Denník nebožtíka (2001) a kniha úvah Etudy alebo Malá prechádzka veľkým lunaparkom (2010).

Samostatnú a významnú kapitolu v tvorbe Petra Gregora predstavujú rozhlasové hry: Prosím vás, inšpektor, nechajte ma zomrieť (1980), Záznam spred potopy (1980), Don Juan na sídlisku (1982), Odsúdenie Sokrata (1984), Horúčka doktora Semmelweisa (1985), Polhodina pravdy (1986), Potkan (1991), Čo si to urobil, Heraklés (1994), Tá, ktorá zomiera posledná (1995), Smrť v Aténach (1996) a Interview (1998).

Originálny autor Peter Gregor, známy nielen rozsiahlym dielom, ale aj legendárnym bohémskym a dandyovským životným štýlom, zomrel 11. marca 2014 v Bratislave vo veku 70 rokov.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…