Kalavská a Kiska otvorili nové oddelenie hematológie a onkológie
TASR
TASR

Kalavská a Kiska otvorili nové oddelenie hematológie a onkológie

Oddelenie porovnateľné s prestížnymi zahraničnými pracoviskami na veľmi náročnú liečbu je určené pre deti do veku ôsmich rokov.

Na snímke zľava riaditeľ Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Ladislav Kužela, prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie (KDHaO) Alexandra Kolenová, ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a prezident SR Andrej Kiska prestrihávajú pásku počas otvorenia zrekonštruovaného oddelenia na Klinike detskej hematológie a onkológie v Národnom ústave detských chorôb 26. februára 2019 v Bratislave. — Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 26. februára (TASR) – Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) sa dočkal otvorenia zrekonštruovaného oddelenia na Klinike detskej hematológie a onkológie (KDHaO). V utorok ho spoločne slávnostne otvorili prezident SR Andrej Kiska a ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). Oddelenie porovnateľné s prestížnymi zahraničnými pracoviskami na veľmi náročnú liečbu je určené pre deti do veku ôsmich rokov.

Na projekt prispelo z kapitálových výdavkov Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sumou vo výške 700.000 eur. Významne sa však podieľali aj neziskové organizácie, firmy a súkromné osoby. Tie dokopy dali na rekonštrukciu 600.000 eur. Šéfka rezortu zdravotníctva pripomenula, že vysokošpecializované pracovisko sa postará o liečbu detských pacientov z celého Slovenska. "Na jednom mieste sú združení špičkoví odborníci, ktorí malých pacientov liečia, a preto si zaslúžia adekvátne technické aj priestorové podmienky na svoju prácu," zdôraznila.

Kiska pripomenul, že rakovina sa nevyhýba deťom na celom svete. Podľa jeho slov je dôležité, aby mali špičkovú liečbu a tiež moderné prostredie počas liečby. "Keď som na detskú onkológiu vošiel pred 13 rokmi, bol som zhrozený. Všade na stenách boli staré modré kachličky, žiadna izba nemala klimatizáciu. Bolo horúco, deti boli po chemoterapii, bolo im zle. Keď som si chcel sadnúť na stoličku, bál som sa, že sa podo mnou zlomí," opísal svoj zážitok prezident s dôvetkom, že je šťastný, že sa pomery zmenili.

Prednostka KDHaO a predsedníčka Správnej rady neziskovej organizácie Deťom s rakovinou Alexandra Kolenová opísala, že oddelenie prešlo úplnou inováciou. Po novom je na oddelení tzv. zákrokovňa, kde sa budú robiť menšie operačné úkony. Pribudli aj izba pre pacientov, recepcia a sociálne zariadenie pre návštevy. Zrekonštruovala sa aj herňa pre deti, ktorá sa využije aj ako materská škôlka a rodičovská kuchynka. "Pacienti u nás prechádzajú veľmi náročnou a dlhodobou liečbou. My im ju chceme čo najviac zľahčovať a tiež maximalizovať bezpečie prostredia, v ktorom sa liečia," skonštatovala Kolenová.

Generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela vysvetlil, že na onkologickej klinike bude aj nová miestnosť na odbery kostnej drene a lumbálnej punkcie. "Malí pacienti už nebudú chodiť na tieto zákroky na iné pracoviská, ale lekári prídu za nimi. Lepšie sa bude pracovať aj zdravotným sestrám, ktoré budú malých pacientov sledovať na centrálnom monitore," dodal Kužela.

Riaditeľka neziskovej organizácie Deťom s rakovinou Katarína Kösegiová poďakovala všetkým, ktorí pri rekonštrukcii pomohli. "Považujem to za naozaj veľký úspech a už teraz sa teším na realizáciu ďalších projektov, čím chceme neustále posúvať úspešnosť liečby našich pacientov vpred," uzavrela.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…