YouTube zablokoval odporcom očkovania príjmy z reklamy. S dezinformáciami bojujú aj ďalší
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

YouTube zablokoval odporcom očkovania príjmy z reklamy. S dezinformáciami bojujú aj ďalší

Video server chce vytvoriť protiváhu kampaniam, ktoré vedú odporcovia očkovania.

Ilustračná fotografia. — Foto: TASR - Dano Veselský

SAN BRUNO 26. februára - Ľudí, ktorí veria, že očkovanie spôsobuje autizmus či iné zdravotné komplikácie a je len biznisom pre farmaceutické firmy, vo svete pribúda. Bojovať proti šíreniu medicínskych dezinformácií sa najnovšie rozhodla aj americká video platforma YouTube.

Šíria nezmysly, prídu o peniaze

Užívatelia, ktorí vo svojich videách na YouTube spochybňujú účinky očkovania a broja proti nemu, prídu o príjmy z reklamy. Spoločnosť Google, ktorá video server vlastní, im túto možnosť zablokovala. Upozornil na to portál BuzzFeed News, ktorý zistil, že pred videami šíriacimi hoaxy ohľadom očkovania sa objavuje aj reklama niektorých zdravotníckych firiem. Okrem zablokovania týchto reklám YouTube na svojej stránke uverejní aj nový informačný panel, ktorý bude odkazovať na príspevok o odmietaní očkovania na Wikipedii. Chce tým vytvoriť protiváhu dezinformačným kampaniam, ktoré vedú odporcovia očkovania.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: TASR - Martin Palkovič

Máme prísne zásady. Tie stanovujú, ktoré videá môžu obsahovať reklamu. Videá, ktoré propagujú obsah proti očkovaniu, tieto pravidlá porušujú. Naše zásady presadzujeme dôrazne a ak nájdeme video, ktoré ich porušuje, okamžite zakročíme a reklamu odstránime,“ citoval hovorcu YouTube portál BuzzFeed News. Medzi kanály, ktoré môžu byť nebezpečné, zaradila  video platforma napríklad VAXXED TV, LarryCook333 alebo iHealthTube. K razantnému konaniu YouTube prinútil aj odchod niekoľkých inzerentov, ktorí svoju reklamu stiahli práve na základe toho, v akých videách sa objavovala.

Očkovanie chráni celú spoločnosť

Proti nepravdivým informáciám, ktoré šíria odporcovia očkovania, sa už postavili aj viaceré štáty sveta. V susednom Česku sa napríklad chystajú novelizovať zákon tak, aby neočkované deti staršie ako tri roky nemohli navštevovať materské školy, detské skupiny ani podobné zariadenia. Návrh je momentálne v pripomienkovom konaní a ak ho poslanci schvália, platiť bude od decembra 2019.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pixabay.com

Povinnosť očkovania vysvetľuje české ministerstvo zdravotníctva ochranou celej spoločnosti. „Imunitný systém dieťaťa nie je v raných mesiacoch veku ešte úplne vyzretý, preto dieťa podlieha najvyššiemu riziku infekcie. Z tohto dôvodu je žiaduce navodiť ochranu očkovaním čo možno najskôr. Preto je očkovanie smerované do prvých dvoch rokov života,“ citoval Gabrielu Štěpanyovú, hovorkyňu rezortu, portál Aktualne.cz. Rodičia, ktorí svoje deti očkovať odmietnu, dostanú pokutu 10 000 českých korún.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je neochota očkovať jednou z najväčších hrozieb pre zdravie ľudstva. Podľa WHO očkovanie zachraňuje životy dvom až trom miliónom ľudí ročne.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…