So smogom v mestách dokáže bojovať banálna vec, ktorá zachráni aj naše zdravie
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

So smogom v mestách dokáže bojovať banálna vec, ktorá zachráni aj naše zdravie

Najlepším priateľom človeka je už od nepamäti zeleň. Vždy ho chránila a dokonca vďaka nej dýcha.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

BRATISLAVA 26. februára - Znečistené ovzdušie je jednou z hrozieb súčasného sveta. Ako proti nemu bojovať a ako si chrániť to jediné, čo máme, svoje zdravie? Zdá sa, že odpoveďou by mohli byť rastliny - zeleň.

Naše zdravie je v ohrození

Medzi časté ochorenia, ktoré spôsobuje znečistenie životného prostredia, patria astma a bronchitída. Vedci varujú, že nebezpečným je aj smog, ktorý narúša DNA človeka až do takej miery, že sa uňho zvýši riziko zástavy srdca, ischemickej choroby srdca, srdcovej arytmie, trombózy a artrózy. „Vedecký výskum ukázal, že smog zvyšuje počet chorôb, ktoré sú dnes najviac rozšírené,“ hovorí Sergio Harari z Nemocnice svätého Jozefa v Miláne. „Menej známe sú riziká pre tehotné ženy. Znečistenie ovzdušia totiž vedie k nižšej pôrodnej váhe.“

Aj v tomto prípade sú v najväčšom ohrození tí najmenší. Harari pokračuje: „Novorodenci dýchajú dvakrát viac vzduchu ako dospelí, avšak eliminácia toxických látok je u nich menej účinná - práve preto sú škody na organizme, ktorý sa ešte vyvíja, väčšie. Rôzne štúdie preukázali, že kapacita pľúc a ich vývoj u detí sú ovplyvnené koncentráciou jemných prachových častíc PM2,5.“

Japonské mesto Osaka sa zeleňou môže pýšiť
Japonské mesto Osaka sa zeleňou môže pýšiť Foto: Pixabay

Rastliny ako záchrana

Významná pomoc pri zmierňovaní smogu môže prísť od rastlín, pestovaných či už vonku, alebo doma. „Nedávne štúdie presvedčivo dokazujú, že bývanie a práca v zónach bohatých na zeleň znižuje úmrtnosť, okrem toho aj rakovinu a srdcové a pľúcne choroby,“ uvádza vedecký riaditeľ milánskej polikliniky Pier Mannuccio Mannucci.

Vegetácia v meste má pozitívny vplyv na dušu, znižuje stres a prejavy chronickej únavy, v dôsledku čoho prospieva tiež ľuďom, ktorí trpia úzkosťou a depresiami. Tieto skutočnosti sa nedajú podceňovať vzhľadom k tomu, že dnes 55 % svetovej populácie žije v mestách či v ich okoliach. Do roku 2050 by to podľa odhadov malo byť až 73 %. „Urbanizácia šla ruka v ruke s dramatickou redukciou množstva a kvality zelených zón. Dnes však údaje o zdraví jasne ukazujú, že je potrebné túto tendenciu zvrátiť,“ vyjadril sa Harari.

Mestá musia začať s výsadbou zelene
Mestá musia začať s výsadbou zelene Foto: Pixabay

Do boja proti znečisteniu

Antismogový potenciál stromu v jeho životnom cykle závisí predovšetkým na druhe. Je potrebné začať s výsadbou určitého druhu stromov, podľa toho, akého druhu je znečistenie v danej oblasti. Rovnako to je aj u rastlín v uzavretom priestore: brečtan, figovník, gerbera a drakéna sú účinnými zbraňami proti formaldehydu, benzénu, xylénu, toluéne a amoniaku, teda hlavným látkam prítomným v domoch. Deti, ktoré chodia do školy v zelených zónach, majú lepšie výsledky v učení v porovnaní s rovesníkmi, ktorí žijú v oblastiach bez stromov. Rastliny sú veľmi úspornou formou boja proti smogu,“ vyjadril sa Mannucci.

Uvidíme podobné „zelené zóny“ aj na Slovensku?
Uvidíme podobné „zelené zóny“ aj na Slovensku? Foto: Pixabay

Softvér, ktorý vypracovala americká ministerka poľnohospodárstva, umožňuje vypočítať množstvo znečisťujúcich látok, ktoré z atmosféry stiahnu rastliny, a ekonomický prínos rastlín. Španielski vedci ním vypočítali, že v Barcelone stromy a kroviny za obdobie jedného roka pohltia viac ako 306 ton plynov a častíc, čím sa ušetrí viac ako 1,1 milióna eur. Po mnohých ďalších štúdiách a výskumoch vedci dospeli k dlhému zoznamu pozitív: rastliny v meste znižujú stres a zvyšujú fyzickú aktivitu, prospievajú sociálnym vzťahom, znižujú hlučnosť, zaisťujú vlhkosť a znižujú mieru tepla. Tisícky ľudí zapojených do výskumu uvádzali, že znižujú úzkosť a zmierňujú depresie. V mestách bohatých na zeleň je tiež menej obéznych ľudí, nižší výskyt kardiovaskulárnych chorôb a nádorov a celkovo nižšia úmrtnosť. Zvýšila sa pôrodnosť a aj novorodenci boli zdravší.

Tak nestojí nám to za to vysadiť v mestách zopár stromov?

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…