Dobré noviny
Návod pre rodičov: 17 signálov, vďaka ktorým lepšie pochopíte vaše bábätko
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Návod pre rodičov: 17 signálov, vďaka ktorým lepšie pochopíte vaše bábätko

Ilustračná foto
Ilustračná foto — Foto: Pexels.com

Nie je to jednoduché, no keď sa rodičia so svojimi deťmi naučia fungovať, je to krásne.

BRATISLAVA 25. februára - Prvé mesiace života dieťatka majú rodičia, čo robiť, aby svojej ratolesti porozumeli. Väčšina z nich prežíva obavy, či je ich bábätko v poriadku a má všetko, čo potrebuje. Všemožne sa snažia odhadnúť, čo im ich dieťa plačom chce povedať a prečo vlastne plače. Niekedy je to však naozaj ťažké. Ako má dospelý človek porozumieť dieťaťu bez slov? Odborníci dokážu pomôcť. Prišli s metódami, ktoré by mohli zúfalým rodičom pomôcť pri komunikácii s drobcami.

Spôsob, akým plačú

Plač je najčastejší spôsobom, akým dieťa vyjadruje svoje potreby počas prvých 4 mesiacov života. Čo však svojím plačom chcú deti povedať? Sú hladné, bolí ich niečo alebo prečo vlastne plačú?

Foto: Pixabay.com

Plačlivé výkriky. Dieťa bolo dlho samo a teraz chce, aby sa mu rodičia venovali. Opakovaný plač trvá 5 až 6 sekúnd a potom sa na približne 20 sekúnd zastaví, ako keby čakalo na výsledok. Ak rodič nereaguje, uplakaná situácia sa opakuje niekoľkokrát až do momentu, kedy už sa plač nezastaví.

Plač kvôli hladu. Môže to začať len výkrikmi, keď však dieťa jeho rodič nezoberie a nenakŕmi, plač bude pokračovať a zmení sa na hysterický. Dieťatko tiež môže v tomto prípade otáčať hlavičku a vydávať aj iné zvuky.

Plač kvôli bolesti. Tento plač je monotónny, hlasný a stály. Pravidelne sa vyskytujú hysterické výbuchy, ktoré naznačujú, že bolesť sa stupňuje. Ak je však dieťatko choré, môže byť plač monotónny, ale pokojný, keďže malý človiečik nemá dostatok síl, aby mohol vydávať hlasné zvuky.

Plač kvôli fyziologickým procesom. Aj plná plienka dokáže zo začiatku narobiť poriadnu šarapatu. Bábätká prežívajú nepríjemné pocity a dávajú to patrične najavo. Tento plač pripomína skôr kňučanie a pískanie.

Plač kvôli ospalosti. Keď chce dieťa spať, ale niečo mu v tom bráni, plač znie mierne urazene a ukňučane. Po tomto nasleduje zívanie, trenie si očí a uší.

Plač pre nepohodlie. Tento plač je podráždený, prerušovaný a často sprevádzaný ošívaním sa. Dieťa tiež môže robiť nezvyčajné pohyby. Znamená to, že je najvyšší čas skontrolovať plienku alebo zistiť, či nie je dieťaťu zima alebo teplo.

Deti však môžu plakať, aj keď sú unudené, nepáči sa im prostredie, v ktorom sa nachádzajú alebo sú frustrované.

Zvuk, ktorý vydávajú

Austrálska pediatrička Priscilla Dunstanová sa už viac ako 20 rokov študuje zvuky, ktoré deti v ranom detstve vydávajú. Na základe výskumu, v ktorom boli zapojené tisíce detí rôznych národností, si pediatrička myslí, že deti používajú pri komunikácii rovnaké zvuky bez ohľadu na svoj pôvod. Pre rodičov otvorila školu, kde ich rozpoznávanie týchto zvukov učí. Ona sama totiž predpokladá, že schopnosť rozpoznať zvuky v čas, môže zabrániť nasledujúcemu plaču.

Foto: Pexels.com

„Slovník“ dôležitých zvukov:

Neh“ - Som hladný! Tento zvuk vzniká, keď dieťa vytlačí jazyk na strechu svojich úst a spustí tak sací reflex.

Eh“ - Budem grgať! Tento zvuk vzniká, keď nadbytočný vzduch začne opúšťať pažerák dieťaťa a dieťa sa ho snaží uvoľniť.

Owh“ - Som ospalý alebo unavený! Dieťa zvuk únavy použije, keď stisne svoje pery ešte pred samotným zívnutím.

Heh“ - Cítim sa nepríjemne! Nepríjemné pocity spôsobujú, že sa dieťa začne pohybovať, trhať rukami a nohami. Všetky tieto pohyby prispievajú k vytvoreniu zvuku „Hej“, zvlášť vtedy, keď sú ústa dieťaťa mierne pootvorené.

Eairh“ - Mám vetry a bolí ma bruško! Zvuky, ktoré tento problém spôsobujú, sú skrútené a menia sa na stonanie. Keď dieťa napína brucho a vydychuje, snaží sa tak zbaviť bolesti.

Pohyby, ktoré používajú

Prehýbanie chrbta. Deti mladšie ako 2 mesiace často robia tento pohyb. Prirodzene tak upozorňujú na bolesť a koliku. V prípade, že tento pohyb dieťa robí po jedle, znamená to, že je plné. Ak to často robieva počas jedenia, môže to byť náznak refluxu. Ak je dieťa staršie ako 2 mesiace, tento pohyb zvyčajne indikuje únavu alebo zlú náladu.

Foto: Pexels.com

Otáčanie hlavičky. Tento pohyb je pre deti upokojujúci. Robievajú ho predtým, ako zaspia alebo, keď sa ocitnú medzi neznámymi ľuďmi.

Chytanie ušiek. Vo väčšine prípadov tento pohyb u detí znamená, že skúmajú svoje telo. S lekárom by sa rodičia mali poradiť iba vtedy, ak po tomto pohybe nasleduje plač a opakuje sa často.

Zovretie päste. Toto je znak hladu. Ak sa rodičom podarí včas spozorovať toto gesto, môžu zabrániť nasledujúcemu plaču.

Zdvihnutie nožičiek. Pohyb, ktorý signalizuje bolesti kĺbov a brušných svalov. Dieťa sa automaticky snaží zmierniť bolesť.

Mykanie rukami. Tento pohyb signalizuje, že bolo dieťa vystrašené. Hlasný zvuk, jasné svetlo alebo náhle prebudenie, môžu vyvolať tento reflex. V tomto prípade treba dieťa pomojkať.

Pediatri odporúčajú, čo najčastejšie so svojím dieťaťom rozprávať, vysvetľovať a ukazovať mu všetko, čo sa nachádza v jeho prostredí. Robiť by to rodičia mali, aj keď sa im môže zdať, že dieťa je príliš malé, aby vnímalo. Pomôže im to rýchlejšie začať komunikovať so svojimi blízkymi pomocou individuálnych zvukov a gest. Rovnako tak im to pomôže v lepšom vývoji.

Už ste čítali?