Na morskú hladinu po celom svete ľudia umiestňujú tieto koše. Ich využitie vás poriadne prekvapí

Zariadenia sa už nachádzajú v 25 krajinách.
SYDNEY 24. február - Projekt The Seabin založili dvaja austrálski surferi zo Sydney, ktorých už nebavilo z mora neustále vyťahovať smeti.
Účinný vysávač na podmorský odpad
The Seabin je zariadenie, ktoré z morského dna vysáva odpadky. Používa sa najmä v prístavoch či zátokách, kde z vody dokáže vytiahnuť asi 20 kilogramov odpadu, vrátane mikroplastov, ktoré majú priemerne iba niekoľko milimetrov. Ročne sú vďaka týmto košom oceány čistejšie o takmer pol tony odpadu. Zariadenie je navyše šetrné k podmorskému životu - jeho súčasťou je motorové vodné čerpadlo, ktorého zvuku sa ryby a iné živočíchy boja, a teda sa k podmorskému košu nepribližujú.
Projekt The Seabin založili dvaja austrálski surferi, ktorých už nebavilo z mora neustále vyťahovať odpadky. Keď prišli s nápadom na podmorské koše, pomocou internetovej kampane sa im podarilo vyzbierať 250 000 dolárov, z ktorých zaplatili výrobu. Teraz sa už tieto zariadenia rozmiestňujú po celom svete - je ich 35 a nachádzajú sa v 25 krajinách.

Vlastný podmorský vysávač už majú aj v meste Cockburn v Západnej Austrálii. „Uvedomujeme si, že Seabin nevyrieši všetky problémy s podmorským odpadom, ale pre túto lokalitu je to výborné riešenie. Máme tu veľmi rôznorodý podmorský svet - žijú tu morské koníky, korytnačky, tulene aj delfíny. Je našou povinnosťou, aby sme tu zachovali zdravé životné prostredie,“ povedala Nicki Ledgerová, úradníčka pre vzdelávanie v oblasti odpadov v Cockburne.