Dobré noviny
Storočný sirotinec obnovujú dobrovoľníci s pomocou finančnej zbierky
TASR
TASR

Storočný sirotinec obnovujú dobrovoľníci s pomocou finančnej zbierky

Evanjelický sirotinec v Modre, dielo architekta Dušana Jurkoviča, obnovujú dobrovoľníci z Občianskeho združenia Modranská beseda v partnerstve s miestnym cirkevným zborom ECAV.

Modra 13. augusta (TASR) - Evanjelický sirotinec v Modre, dielo architekta Dušana Jurkoviča, obnovujú dobrovoľníci z Občianskeho združenia Modranská beseda v partnerstve s miestnym cirkevným zborom ECAV. Ku koncu júla 2013 dobrovoľníci získali od darcov 1159 eur. Nadácia VÚB im túto sumu zdvojnásobí. Zbierka pokračuje do konca októbra.

Storočný sirotinec, ktorý chcú aktivisti zaradiť medzi národné kultúrne pamiatky, bol pôvodne vybudovaný z celoslovenskej zbierky. „Jeho obnova sa rovnako začína celoslovenskou zbierkou. Dobrovoľníci z OZ Modranská beseda uspeli vo výbere pre grant Nadácie VÚB. Budova sa dnes aktívne nevyužíva, už dvadsať rokov chátra,“ uviedla Miriam Fuňová z MsÚ v Modre.

Celonárodnú zbierku na prvý slovenský sirotinec svojho času inicioval evanjelický farár Pavel Zoch. Vyrástli v ňom stovky detí, medzi nimi básnici Ján Smrek a Daniel Okáli. Cez vojnu ukrýval a zachránil pred smrťou židovské deti. „Počas vojny sirotinec ukrýval deti zo židovských rodín, ktoré boli pokrstené evanjelickými kňazmi, aby sa zachránili. Spomína sa, že v susedstve sídlilo nemecké vojsko a veliteľ vedel o ukrytých deťoch, ale nezasiahol, pretože sám bol evanjelickým farárom,“ pripomenula pohnuté udalosti vojnového obdobia historička Agáta Petrakovičová.

Evanjelická cirkev, vlastník budovy, chce sirotinec s pomocou OZ Modranská Beseda vrátiť do užívania. „Objekt dokazuje, že na Slovensku sú ľudia, ktorí nemyslia iba na seba, ale sú schopní súcitiť a pomôcť iným. Chceme znovu spoločne vytvoriť priestor, kam by občania mohli prísť, nadobúdať vedomosti, rásť kultúrne a duchovne,“ praje si miestna farárka Eva Oslíková.

Sirotinec s prinavráteným pôvodným štýlom by sa mal stať študijným centrom s expozíciami viažucimi sa k rodine Zochovcov a k sirotincu s dobovým zariadením, s odbornou knižnicou a študovňou, viacúčelovou spoločenskou halou pre širokú verejnosť, komunitným centrom pre mládež a s umeleckými ateliérmi pre začínajúcich umelcov.

Už ste čítali?