Študenti v súťaži Pre vodu opäť pomôžu pri hospodárení s vodou
TASR
TASR

Študenti v súťaži Pre vodu opäť pomôžu pri hospodárení s vodou

Organizuje ju banskobystrická Nadácia Ekopolis.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Banská Bystrica 19. februára (TASR) – Študenti a mladí opäť pomôžu s efektívnymi riešeniami pri hospodárení s vodou. Už pred mesiacom odštartoval štvrtý ročník súťaže Pre vodu, ktorá prepája nadaných mladých ľudí s tými, čo hľadajú riešenia konkrétnych problémov s vodou. Organizuje ju banskobystrická Nadácia Ekopolis. TASR o tom informovala Martina Ragalová z nadácie.

"Samosprávy a firmy nominovali do súťaže päť zaujímavých zadaní, z nich si mladí ľudia vyberú projekty, na ktorých budú do 30. septembra pracovať a súťažiť o finančnú odmenu. Nad akciou prebral záštitu minister životného prostredia László Sólymos," uviedla Ragalová.

V kategórii študentských tímov budú vytvorené tri na riešenie niektorej z nominovaných situácií. V druhej, otvorenej kategórii, si súťažiaci do 30 rokov budú môcť vybrať konkrétne zadanie zo zoznamu, kde ich je päť, alebo môžu spracovať vlastný, inovatívny návrh hospodárenia s vodou. Práce študentov môžu byť zároveň semestrálnou či diplomovou prácou.

"V tomto ročníku súťaže Pre vodu sa väčšina nominovaných situácií týka zadržania a využitia zrážkovej vody. Zdá sa, že i u nás silne rezonuje potreba adaptácie na negatívne dôsledky zmeny klímy," konštatovala Martina Paulíková z Nadácie Ekopolis.

"Školy, samosprávy a firmy vidia, že efektívne nakladanie so zrážkovou vodou je jedným z opatrení, ktorým môžu predchádzať riziku sucha i povodní," dodala.

Základná škola v Lučenci chce získať nápady, ako vylepšiť vybudované jazierko na zrážkovú vodu. Banskobystrický pivovar zasa hľadá riešenie efektívneho nakladania so zrážkovou vodou v areáli starom viac než 40 rokov. Ďalšia škola v Poprade chce vo svojom okolí zachytávať a využívať dažďovú vodu, lebo väčšina z nej odteká bez úžitku. Samospráva Nových Zámkov chce realizovať adaptačné opatrenia na Majzonovom námestí. V Revúcej sa zasa rozhodli revitalizovať studničku a okolie neďaleko základnej školy. Časom sa prameň zaniesol a voda z neho sa nedá piť.

"V súťaži sú opäť veľmi inšpiratívne zadania a verím, že talentovaní mladí ľudia i tentokrát prídu s originálnymi riešeniami," reagovala Martina Šilhánová, manažérka spoločnosti Nestlé, ktorá je partnerom projektu.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…