Ak nebudete v čase prezidentských volieb v mieste bydliska, dá sa to vyriešiť e-mailom
Prezidentské voľby sa konajú v sobotu 16. marca, prípadné druhé kolo bude 30. marca.
BRATISLAVA 19. februára - Ak sa počas tretej marcovej soboty chystáte lyžovať či na výlet, alebo ešte vôbec neviete, aký budete mať v ten deň program, vybavte si hlasovací preukaz. S ním môžete nového prezidenta voliť kdekoľvek na Slovensku.
Každý, kto chce v blížiacich sa prezidentských voľbách voliť mimo svojho trvalého bydliska, je povinný sa volebnej komisii preukázať hlasovacím preukazom. Ten vám na požiadanie vydá mesto či obec, kde máte trvalý pobyt a voliť s ním môžete v ľubovoľnom volebnom okrsku. Obec vás vyškrtne zo zoznamu voličov vo vašom domácom okrsku, ale ak by ste sa nakoniec predsa len rozhodli voliť doma, znova vás tam dopíšu. Je však potrebné priniesť si so sebou hlasovací preukaz.
Ako a dokedy si vybaviť hlasovací preukaz?
O hlasovací preukaz môžete svoje mesto či obec požiadať osobne, listom alebo elektronicky. Ak sa na mestský či obecný úrad chystáte ísť osobne, stihnúť to musíte jeden deň pred konaním volieb, teda najneskôr v piatok 15. marca alebo v piatok 29. marca pre prípadné druhé kolo volieb.
Ak si vyberiete možnosť požiadať o hlasovací preukaz elektronicky, na oficiálnej webovej stránke vášho mesta či obce nájdete kontakt, kam odošlete žiadosť. Žiadosť o vydanie hlasovacieho preukazu by mala obsahovať vaše meno a priezvisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, adresu trvalého pobytu, a ak je odlišná od adresy trvalého pobytu, tak aj korešpondenčnú adresu. V žiadosti tiež musíte uviesť, na ktorý volebný deň chcete dostať hlasovací preukaz. Ak ide o obidve kolá, uveďte dátumy 16. aj 30. marca.
Rovnaké údaje v žiadosti uvádzate aj v prípade, že na obecný či mestský úrad posielate list. Pre obidve tieto možnosti však platí, že žiadosť musíte doručiť najneskôr 15 pracovných dní pred konaním prezidentských volieb. Pre prvé kolo volieb to teda musíte stihnúť do 25. februára, a pre druhé kolo do 11. marca.
Vo volebnej miestnosti
Po príchode do volebnej miestnosti sa musíte preukázať občianskym preukazom, hlasovacím preukazom alebo pasom. Potom vám okrsková volebná komisia vydá hlasovací lístok a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce. Tú potvrdíte svojím podpisom. Hlas v prezidentských voľbách odovzdávate tak, že zakrúžkujete poradové číslo preferovaného kandidáta. "Upravený hlasovací lístok vloží volič do obálky a následne do volebnej schránky," dodáva ministerstvo vnútra.
Ak sa pri úprave hlasovacieho lístka pri voľbe prezidenta pomýlite, nesprávne upravený hlasovací lístok musíte odložiť do zapečatenej schránky, ktorá je na to určená. Inak sa dopustíte priestupku a dostane pokutu 33 eur.
Kandidáti na prezidenta
V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, József Menyhárt, František Mikloško, Robert Mistrík, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.