Pinturault najlepší v 1.kole obr. slalomu, Žampovcom jazdy nevyšli

Slovenskému reprezentantovi Adamovi Žampovi so štartovým číslom 31 úvodné kolo vôbec nevyšlo, keď na druhom medzičase nabral vyše štvorsekundovú stratu.

Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault bol najrýchlejší v piatkovom 1. kole obrovského slalomu na majstrovstvách sveta vo švédskom Are. — Foto: TASR/AP

Are 15. februára (TASR) - Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault bol najrýchlejší v piatkovom 1. kole obrovského slalomu na majstrovstvách sveta vo švédskom Are. Po odjazdení úvodných 44 pretekárov viedol s malým náskokom desať stotín sekundy pred obhajcom trofeje Marcelom Hirscherom z Rakúska. Na tretej priečke figuroval Henrik Kristoffersen z Nórska (+0,18 s).

Slovenskému reprezentantovi Adamovi Žampovi so štartovým číslom 31 úvodné kolo vôbec nevyšlo, keď na druhom medzičase nabral vyše štvorsekundovú stratu, v cieli zaostal o 5,82 s a po 44 štartujúcich figuroval na predposlednej 35. priečke, keďže osem lyžiarov neprišlo do cieľa vôbec. Jeho brat Andreas (štartové číslo 39) figuroval priebežne na poslednej priečke. Ďalší Slováci Matej Prieložný (66) a Matej Falat (67) na svoj štart ešte čakali.

Prvé kolo odštartoval Kristoffersen, no bol to druhý Pinturault, ktorý v slnečnom počasí a pri teplote šesť stupňov Celzia zvládol svah najlepšie a zašiel najrýchlejší čas 1:09,97 min. Pred Nóra sa z ďalších adeptov na medaily dostal už len Marcel Hirscher. Dvadsaťdeväťročný Rakúšan išiel na trať s chorobou a svoj štart definitívne potvrdil len pár hodín pred začiatkom úvodného kola. Napriek zdravotným komplikáciám však zajazdil druhý najlepší čas a za lídrom zaostal len o desať stotín. Trať dostávala s každým ďalším pretekárom viac zabrať a v spodnej časti bola rozbitá. Z lyžiarov s vyššími číslami sa predrali výrazne dopredu len Nemec Alexander Schmid z 23. miesta na štarte na 7. miesto v cieli s mankom 0,92 s a hneď za ním sa umiestnil Švajčiar Marco Odermatt, ktorý odštartoval z 22. pozície.