Via Iuris: Opakovaná voľba kandidátov na ÚS má byť verejná
TASR
TASR

Via Iuris: Opakovaná voľba kandidátov na ÚS má byť verejná

V rokovacom poriadku sa pri opakovanej voľbe spomína tajné hlasovanie, čo je ale podľa Via Iuris zjavný legislatívny omyl.

Na archívnej snímke budova ÚS SR. — Foto: TASR - František Iván

Bratislava 14. februára (TASR) - Opakovaná voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR sa má konať verejne, pokiaľ bolo verejné aj prvé kolo hlasovania. Zdôrazňuje to Via Iuris s odvolaním na zmenu rokovacieho poriadku z roku 2011, ktorá podľa jej slov zrušila možnosť použitia formulácie "tajná voľba".

Poslanci budú opäť voliť kandidátov vo štvrtok o 11.00 h. V prvom kole, ktoré sa konalo verejne, nezvolili ani jedného kandidáta. Ešte pred hlasovaním bude zasadať parlamentný ústavnoprávny výbor, ktorý bude riešiť otázku opakovanej voľby, teda či má byť opäť verejná alebo môže byť tajná.

Via Iuris poukazuje, že pri zmene rokovacieho poriadku bolo jednoznačným úmyslom zákonodarcu zaviesť verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov a umožniť tajnú voľbu kandidátov iba vtedy, ak poslanci výslovne schvália uznesenie o konaní tajnej voľby. Pripomína, že pred prvým kolom voľby (12.2.) nebol schválený návrh, aby poslanci volili tajne.

"Vzhľadom na to, že rokovací poriadok NR SR počíta s opakovaním tejto voľby (nejde o novú voľbu), rozhodnutie NR SR, ktorým bola neschválená tajná voľba a umožnená verejná voľba, logicky platí aj pre opakovanú voľbu," argumentuje Via Iuris. Novú voľbu vykoná parlament až v prípade, že v tej opakovanej nebude zvolený dostatočný počet kandidátov.

V rokovacom poriadku sa pri opakovanej voľbe spomína tajné hlasovanie, čo je ale podľa Via Iuris "zjavný legislatívny omyl". Pri schvaľovaní zmien v rokovacom poriadku to podľa organizácie zostalo v právnej norme z dôvodu opomenutia a omylu.

Via Iuris uvádza, že zákon obsahuje formuláciu "tajná voľba ... sa opakuje". Zdôrazňuje však, že zákon nestanovuje žiadnu predchádzajúcu tajnú voľbu, ktorá by sa mohla opakovať. "V prípade, ak bola v prvom kole verejná voľba, a ak teda niet žiadnej tajnej voľby, ktorá by sa mohla opakovať, túto formuláciu nemožno použiť a aplikovať," dopĺňa Via Iuris.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…