Nenarodené bábätko s rázštepom chrbtice operovali mimo maternice. Potom ho v poriadku vrátili späť
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Nenarodené bábätko s rázštepom chrbtice operovali mimo maternice. Potom ho v poriadku vrátili späť

Budúci rodičia sa nevzdali a zabojovali. Svojej dcérke tak dali šancu na normálny život.

— Foto: Repro foto thesun.co.uk/Bethan Simpson

LONDÝN 14. februára - Zázrak, zlaté ručičky lekárov a medicínsky pokrok zachránili bábätko Bethany Simpsonovej. Britka podstúpila unikátnu operáciu po tom, ako jej bábätku zistili rázštep chrbtice. Všetko sa odohralo veľmi rýchlo a najmä nečakane. Lekár v decembri pri ultrazvuku odhalil, že bábätko má menšiu hlavu, ako by malo mať. Budúci rodičia ani lekári nezaváhali ani na chvíľu. „O 48 hodín sme už boli v Londýne,“ spomína Bethany. Jej dievčatko na svet malo prísť až v apríli. Po ďalších vyšetreniach, ktoré obávaný stav dieťaťa potvrdili, stála mamička pred ťažkým rozhodnutím.

Prečítajte si tiež: Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej synčeka operáciou priamo v brušku

„Povedali nám s istotou, že naše dievčatko má rázštep chrbtice. Ponúkli nám, že môžeme v tehotenstve pokračovať, alebo ho ukončiť, alebo vyskúšať novú možnosť a to operáciu vykonávanú priamo v maternici,“ opísala Bethan. Spoločne s partnerom sa rozhodli, že svojej malej princeznej dajú šancu. Unikátny zákrok sa však dal vykonať len po splnení viacerých kritérií. Lekári vykonali amniocentézu, magnetickú rezonanciu a množstvo rôznych skenov. Tehotná žena nemohla byť obézna a musela sa nachádzať v rozdmedzí od 19. do 25. týždňa tehotenstva.

Foto: Repro foto thesun.co.uk/Bethan Simpson

Pripravená na záchranu bábätka

Všetko, čo bolo nevyhnutné a potrebné Bethany splnila. Počas jej 24. týždňa tehotenstva tak na začiatku januára mohla podstúpiť unikátnu operáciu. Stala sa tak štvrtou ženou vo Veľkej Británii, ktorá túto operáciu podstúpila. Pri jej zákroku boli najuznávanejší belgickí a britskí chirurgovia. Počas operácie museli lekári nenarodenému bábätku upraviť chrbticu. Behtany bola v celkovej narkóze a anestetikum slúžilo aj bábätku ako liek proti bolesti. Unikátna operácia bola úspešná.

Porucha bola v prípade dievčatka malá a zákrok zvládla. „Jej mozog podľa lekárov vyzeral v poriadku a komory sú normálne. Vybrali ju z maternice a potom ju vrátili, aby tam zostala tak dlho, ako bude môcť,“ prezradila Bethany, ktorej gynekológ potvrdil, že ich dcérke sa darí po operácii dobre. Vraj ani on sám nevidí, kde na chrbtici vada bola. Veľkosť hlavičky je presne taká, aká má byť a dievčatko v maminom brušku rastie. „Cítim, že naše dieťa ma kope každý deň. Mňa to síce stále trošku bolí, ale to je malej madam jedno. Cíti, že práve miesto rezu je to správne, kde môže kopať,“ prezradila Bethan.

Foto: Repro foto thesun.co.uk/Bethan Simpson

Dajte bábätku šancu

Táto operácia výrazne zvyšuje šancu dieťaťa na normálny život. Bethany preto apeluje na všetkých rodičov, aby sa hneď nevzdali a dali svojmu potomkovi šancu. „Nie je to trest smrti. Bábätko má rovnaký potenciál ako každý z nás. Áno, existuje riziko, že sa stane niečo zlé, ale prosím premýšlajte o rázštepe chrbtice viac. Nie je to už to, čo to bývalo,“ dodala Bethany.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…