Dobré noviny
Česi bojujú proti množiteľom a tyranom: Po novom im bude hroziť až 8-ročné väzenie
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Česi bojujú proti množiteľom a tyranom: Po novom im bude hroziť až 8-ročné väzenie

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. — Foto: Pixabay.com

Súčasné postihy nie sú podľa predkladateľov novely zákona dosť prísne.

PRAHA 14. februára - Česi začínajú boj proti týraniu zvierat a prevádzkovaniu psích množiarní. Informuje o tom televízia Nova.

Prísne tresty za ubližovanie zvieratám

V českej Snemovni prešla prvým kolom novela zákona, ktorá sprísňuje tresty pre tých, ktorí kruto zaobchádzajú so zvieratami. Až 8-ročné väzenie bude čakať ľudí, ktorí zvieratá týrajú alebo ich nelegálne množia. Novela prináša definíciu množiarní a tiež nový trest, ktorý zakáže chov zvierat. Tresty pritom čakajú nielen fyzické, ale aj právnické osoby. Súčasné postihy nie sú podľa predkladateľov novely dosť prísne.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pixabay.com

Zákaz chovať zvieratá na 10 rokov navrhujú českí poslanci pre prevádzkovateľov množiarní a tiež pre páchateľov trestného činu týrania zvierat. Za týranie viacerých zvierat bude hroziť trest 8 rokov odňatia slobody, rovnako aj v prípade, ak zvieratá budú žiť v nevhodných podmienkach. Za sprísnenie trestov je aj český premiér Andrej Babiš.

Ako je to na Slovensku

Od septembra 2018 u nás platí novela zákona o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorej už zvieratá nie sú považované za veci, ale za živé cítiace bytosti. Novela preklasifikovala definíciu týrania zvieraťa. Pod týraním sa rozumie napríklad nedostatok jedla a pitia, opustenie zvieraťa na účely zbavenia sa ho, spôsobovanie bolesti či štvanie zvierat proti sebe. Ochrana práv zvierat sa zvýšila aj tým, že veterinárnym inšpektorom sa posilnili právomoci - v prípade podozrenia z týrania majú po novom právo vstúpiť na pozemok alebo do domu, a to aj bez prítomnosti polície.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pixabay.com

Trestný zákon hovorí, že ak niekto týra zviera, páchateľa možno potrestať odňatím slobody na dva roky. Ak dôjde k týraniu zvieraťa na verejnosti alebo k týraniu viacerých zvierat, páchateľ môže ísť do väzenia na 1 až 5 rokov. V prípade, že ide o menej závažné konanie, majiteľ zvieraťa môže podľa zákona o veterinárnej starostlivosti dostať pokutu do výšky 1000 eur.

Povinné je čipovanie psov, a to do 12 týždňov od narodenia. Chovatelia šteniat musia pri povinnej registrácii psa uviesť aj číslo čipu matky. Povinnosť registrovať odchytené túlavé zvieratá majú aj obce, a to tak, že ich evidujú do Registra odchytených túlavých zvierat.

Už ste čítali?