Petru Vlhovú čaká vo štvrtok na MS prvý súboj so Shiffrinovou
TASR
TASR

Petru Vlhovú čaká vo štvrtok na MS prvý súboj so Shiffrinovou

Vekovo obe športovkyne delia len tri mesiace a bez siedmich dní s trojročným rozdielom sa obe práve tu radovali z premiérového víťazstva vo Svetovom pohári.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová, archívna snímka. — Foto: TASR/Martin Baumann

Are 13. februára (TASR) - Všetky cesty vedú do Are. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová pochádza z 1639 kilometrov vzdialeného Liptovského Mikuláša, Američanka Mikaela Shiffrinová sa narodila vo Vaile v Colorade až 7385 kilometrov od švédskeho strediska. Vekovo obe delia len tri mesiace a bez siedmich dní s trojročným rozdielom sa obe práve tu radovali z premiérového víťazstva vo Svetovom pohári. Teraz sa v Are konajú majstrovstvá sveta a obe sa v druhý týždeň šampionátu konečne stretnú na mieste, ktoré opäť definuje ich kariéry.

Shiffrinová prvýkrát triumfovala v seriáli 20. decembra 2012, odvtedy nazbierala už 56 prvenstiev a v historických tabuľkách sa radí na piate miesto, medzi ženami na tretie. Vlhová si pripísala prvý úspech 13. decembra 2015 a na konte má osem prvenstiev a vypracovala sa na najväčšiu slalomovú súperku americkej šampiónky. Obe po prvý raz vystúpili na najvyšší stupienok v slalome, v disciplíne, ktorá ich uviedla medzi hviezdy alpského lyžovania a v ktorej v sobotu zabojujú o medaily. Predtým si však zmerajú sily vo štvrtkovom obrovskom slalome, aj v ňom už v tomto ročníku môžu pomýšľať na víťazstvo obe.

Ich cesty do Are 2019 boli odlišné, takisto aj doterajšie pôsobenie na podujatí. Shiffrinová triumfovala hneď na úvod v super-G, ukázala svoju stúpajúcu všestrannosť a získala zlato na štvrtých MS za sebou. Dosiaľ jej patril najvyšší stupienok v slalome. Alpskú kombináciu i zjazd vynechala a sústredila sa na točivé disciplíny. Tvrdí, že sa poučila zo zimných olympijských hier v Pjongčangu, kde sa na nej po víťazstve v "obráku" prejavila najmä psychická únava a v slalome skončila štvrtá.

Jej rozhodnutie neštartovať v kombinácii ani zjazde vyvolalo polemiku zo strany krajanov Bodeho Millera i Lindsey Vonnovej, podľa ktorých mohla v Are atakovať päť zlatých medailí. Naopak, Vlhová nesúťažila v super-G, v prvom týždni sa zamerala na kombináciu a pre Slovensko vyťažila striebrom premiérové individuálne pódium na MS. Teraz sa ich cesty v Are spoja v disciplínach, kde o ich štarte nemohlo byť pochýb. Prvé kolo obrovského slalomu, ktorého autorom bude Vlhovej taliansky tréner Livio Magoni, je na programe vo štvrtok o 14.15, druhé sa začne o 17.45 h.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…