Urgentný príjem v Banskej Bystrici poskytne komplexnú starostlivosť
TASR
TASR

Urgentný príjem v Banskej Bystrici poskytne komplexnú starostlivosť

Na Slovensku má byť zriadených celkovo šesť urgentných príjmov typu II. Okrem Banskej Bystrice majú byť dva v Bratislave a po jednom v Košiciach, Poprade a v Žiline.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Dušan Hein

Banská Bystrica 12. februára (TASR) - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici spustili v utorok oficiálne do prevádzky urgentný príjem II. typu. Banskobystrická nemocnica sa tak stala prvou nemocnicou na Slovensku, ktorá splnila podmienky Ministerstva zdravotníctva SR pre zariadenia zaradené do minimálnej siete urgentných príjmov II. typu.

"Urgentný príjem typu II bude poskytovať pacientom komplexnú zdravotnú starostlivosť na jednom mieste. Ide teda o výrazný posun v manažovaní zdravotnej starostlivosti pri pacientoch v urgentných stavoch," povedala novinárom ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. Smeru-SD), ktorá sa zúčastnila na oficiálnom otvorení prevádzky.

Na "urgentoch" tohto typu budú k pacientovi na lôžku prichádzať špecialisti a všetky potrebné vyšetrenia budú na jednom mieste. "Základnou myšlienkou tohto typu urgentu je to, aby pacient v čo najkratšom čase dostal čo najlepšiu zdravotnú starostlivosť," doplnila ministerka.

Na urgentnom príjme II. typu poskytnú pacientom z Banskobystrického kraja, prípadne aj z iných regiónov, najkomplexnejšiu urgentnú zdravotnú starostlivosť vrátane traumacentra a zvládnutia pacientov s vysoko virulentnými nákazami.

Na Slovensku má byť zriadených celkovo šesť urgentných príjmov typu II. Okrem Banskej Bystrice majú byť dva v Bratislave a po jednom v Košiciach, Poprade a v Žiline. Tieto nemocnice majú čas na splnenie kritérií do 30. júna 2020.

Podľa riaditeľky Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníkovej, predprípravou na zriadenie urgentného príjmu II. typu bola už rekonštrukcia priestorov samotného urgentného príjmu v roku 2013. "Dobudovať sme ale museli jednotku všeobecnej neodkladnej starostlivosti a chceli by sme ešte toto miesto dovybaviť infekčným boxom s vyšším štandardom," povedala riaditeľka pre TASR.

Na urgentnom príjme II. typu Rooseveltovej nemocnice pracuje aktuálne päť lekárov. Kým doteraz mali na príjme denne okolo 100 až 150 pacientov, teraz počítajú s nárastom na 200 až 250 pacientov denne, v exponovaných dňoch ich môže byť až do 300.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…

Vzťahový poradca: Muž nedokáže dať žene, čo potrebuje, kým v…

Muži majú v sebe malého zraneného chlapca, ktorého musia najprv…

Psychologička: Mať pod stromčekom hračkárstvo je nezmysel. Deti…

Deťom veľa darčekov netreba, je potrebné sa im venovať. Viac o tejto téme prezradila…

Bývalý policajt: Podľa mojich indícií Kuciakovu vraždu vyšetria.…

Po 26 rokoch aktívnej služby v policajnom zbore odišiel do civilu v hodnosti…

Slovenský vedec Milan Kováč rozlúštil tisícky rokov staré tajomstvo…

Etnológ Milan Kováč skúmal staroveké mayské stavby v stredoamerickej…