Po celom svete vymiera hmyz a hrozí kolaps prírody. Zastaviť to dokážeme len my ľudia

Situácia je alarmujúca najmä kvôli agresívnym pesticídom a zmenám klímy.
SYDNEY/BRATISLAVA 12. februára - Ak súčasný negatívny trend bude pokračovať, hmyz úplne vyhynie už do 100 rokov.
Ak vyhynie hmyz, v ohrození je aj ľudstvo
Každý rok po celom svete mizne 2,5 percenta z celkového objemu hmyzu a je možné, že po roku 2100 už budú motýle či včely vzácnosťou. Vyplýva to z analýzy, ktorú uverejnil časopis Biological Conservation. Už teraz je tretina hmyzu ohrozená a tento živočíšny druh vymiera 8-krát rýchlejšie ako cicavce, vtáky a plazy. Hmyzu škodí intenzívne poľnohospodárstvo, pesticídy, rozrastanie miest a tiež zmeny klímy.

Najväčšie dôsledky bude mať miznutie hmyzu na zvieratá, ktoré sa ním živia, teda vtáky, plazy, obojživelníky a ryby. „Ak sa úhyn hmyzích druhov nepodarí zastaviť, bude to mať katastrofálny dopad na ekosystém planéty aj na prežitie ľudstva,“ citoval britský denník The Guardian Francisca Sáncheza-Baya z univerzity v Sydney, spoluautora analýzy. Hmyz podľa neho začal pomaly vymierať na začiatku minulého storočia a tento proces sa urýchlil v 50. a 60. rokoch. Za ostatných 20 rokov dosiahol kvôli insekticídom fipronilu a neonikotinoidom alarmujúce rozmery.
Riešenie je v ekologickom poľnohospodárstve
Francisco Sánchez-Bayo tvrdí, že ľudia musia zmeniť spôsob, akým vyrábajú potraviny. Pôda, ktorá je obhospodarovaná metódami prírodného poľnohospodárstva, obsahuje oveľa viac hmyzích druhov. Vo Veľkej Británii momentálne realizujú test na 15-tich veľkých farmách. Na jeseň 2017 v nich vysadili dlhé pásy kvitnúcich lúčnych rastlín, ktoré slúžia ako prírodná ochrana proti škodcom. Tieto lúky a hmyziu populáciu budú sledovať ešte najbližšie tri roky.

Riešením teda je ochraňovať divokú prírodu a bojovať za zastavenie rozširovania miest a priemyselného poľnohospodárstva. Hmyzu pomôžete aj tým, že budete konzumovať výrobky lokálnych farmárov a pestovateľov. Zmena musí nastať aj v nastavení spoločnosti, preto je potrebné vyvíjať tlak na vedenie štátov a prispieť k prísnejším legislatívnym opatreniam.
V oblastiach trópov, kde sa škodlivé pesticídy nepoužívajú v takej veľkej miere, ohrozuje hmyz zvyšovanie teploty. Živočíšne druhy sa meniacemu sa podnebnému pásmu nedokážu prispôsobiť. Úlohou ľudstva je teda tiež nájsť spôsob, ako čo najrýchlejšie a najefektívnejšie zastaviť globálne otepľovanie.