Regulačný úrad bude merať pokrytie širokopásmovým internetom
TASR
TASR

Regulačný úrad bude merať pokrytie širokopásmovým internetom

Práve metodika a technika merania regulačného úradu je predmetom národného projektu Monitorovací systém pre reguláciu a štátny dohľad.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 11. februára (TASR) - Slovensko sa v rámci digitálnej agendy pre Európu zaviazalo mať pokrytie vysokorýchlostným internetom do roku 2020. Keďže v SR neexistuje proces nezávislej kontroly stavu pokrytia širokopásmovým internetom, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb zrealizuje projekt, na ktorý je z európskych fondov a zo štátneho rozpočtu vyčlenených 9,321 milióna eur. TASR o tom informoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

Práve metodika a technika merania regulačného úradu je predmetom národného projektu Monitorovací systém pre reguláciu a štátny dohľad. Úrad na projekt v pondelok zverejnil vyzvanie.

Cieľom je poskytnúť transparentné informácie o stave širokopásmových prístupových sietí, a investície preto musia smerovať práve do zabezpečenia meracej techniky. Zároveň budú zdigitalizované procesy riadenia intervencií do broadbandu. Zozbierané dáta poslúžia k efektívnejšiemu a kvalifikovanejšiemu rozhodovaniu.

Prínosom projektu bude aj vyššia kvalita činnosti regulátora. Ďalším z pilierov projektu je vybudovanie tzv. Broadband Competence Office. Ten zabezpečí všetkým občanom prístup k širokopásmovému internetu s rýchlosťou viac ako 30 megabitov za sekundu (Mbit/s), ako aj vytvorenie podmienok na to, aby aspoň 50 % domácností malo pripojenie na internet s rýchlosťou minimálne 100 Mbit/s.

Regulačný úrad však prístup obyvateľov k širokopásmovému internetu nezabezpečuje, to je úlohou telekomunikačných operátorov respektíve poskytovateľov internetových služieb. Úrad regulačnými aktivitami a kompetenciami nastaví podmienky na trhu širokopásmového internetu, na základe ktorých môžu operátori poskytovať služby férovo a v rámci zdravých konkurenčných podmienok. "To, ako budú operátori podmienky plniť, bude následne regulačný úrad kontrolovať. V prípade, že dodržané nebudú, bude môcť ukladať sankcie či žiadať nápravu," konštatoval úrad vicepremiéra SR.

Na základe informácií od operátorov a výsledkov meraní regulačného úradu bude mať ÚPVII prehľad o pokrytí a bude môcť robiť vlastný monitoring pokrytia broadbandom. Operátori sa v memorande s úradom vicepremiéra zaviazali, že do konca roku 2020 na Slovensku nebudú tzv. biele miesta.

Vyzvanie na národný projekt bude spolu s ďalšími podrobnými informáciami zverejnené na www.informatizacia.sk a www.partnerskadohoda.gov.sk. Dátum uzávierky vyzvania je 13. máj 2019.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…