Regulačný úrad bude merať pokrytie širokopásmovým internetom
TASR
TASR

Regulačný úrad bude merať pokrytie širokopásmovým internetom

Práve metodika a technika merania regulačného úradu je predmetom národného projektu Monitorovací systém pre reguláciu a štátny dohľad.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 11. februára (TASR) - Slovensko sa v rámci digitálnej agendy pre Európu zaviazalo mať pokrytie vysokorýchlostným internetom do roku 2020. Keďže v SR neexistuje proces nezávislej kontroly stavu pokrytia širokopásmovým internetom, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb zrealizuje projekt, na ktorý je z európskych fondov a zo štátneho rozpočtu vyčlenených 9,321 milióna eur. TASR o tom informoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

Práve metodika a technika merania regulačného úradu je predmetom národného projektu Monitorovací systém pre reguláciu a štátny dohľad. Úrad na projekt v pondelok zverejnil vyzvanie.

Cieľom je poskytnúť transparentné informácie o stave širokopásmových prístupových sietí, a investície preto musia smerovať práve do zabezpečenia meracej techniky. Zároveň budú zdigitalizované procesy riadenia intervencií do broadbandu. Zozbierané dáta poslúžia k efektívnejšiemu a kvalifikovanejšiemu rozhodovaniu.

Prínosom projektu bude aj vyššia kvalita činnosti regulátora. Ďalším z pilierov projektu je vybudovanie tzv. Broadband Competence Office. Ten zabezpečí všetkým občanom prístup k širokopásmovému internetu s rýchlosťou viac ako 30 megabitov za sekundu (Mbit/s), ako aj vytvorenie podmienok na to, aby aspoň 50 % domácností malo pripojenie na internet s rýchlosťou minimálne 100 Mbit/s.

Regulačný úrad však prístup obyvateľov k širokopásmovému internetu nezabezpečuje, to je úlohou telekomunikačných operátorov respektíve poskytovateľov internetových služieb. Úrad regulačnými aktivitami a kompetenciami nastaví podmienky na trhu širokopásmového internetu, na základe ktorých môžu operátori poskytovať služby férovo a v rámci zdravých konkurenčných podmienok. "To, ako budú operátori podmienky plniť, bude následne regulačný úrad kontrolovať. V prípade, že dodržané nebudú, bude môcť ukladať sankcie či žiadať nápravu," konštatoval úrad vicepremiéra SR.

Na základe informácií od operátorov a výsledkov meraní regulačného úradu bude mať ÚPVII prehľad o pokrytí a bude môcť robiť vlastný monitoring pokrytia broadbandom. Operátori sa v memorande s úradom vicepremiéra zaviazali, že do konca roku 2020 na Slovensku nebudú tzv. biele miesta.

Vyzvanie na národný projekt bude spolu s ďalšími podrobnými informáciami zverejnené na www.informatizacia.sk a www.partnerskadohoda.gov.sk. Dátum uzávierky vyzvania je 13. máj 2019.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…