Rezort vnútra: Fluktuáciu chceme znížiť pôsobením kadetov
TASR
TASR

Rezort vnútra: Fluktuáciu chceme znížiť pôsobením kadetov

Rezort informoval, že v súčasnosti je na stredných odborných školách Policajného zboru v Košiciach a v Pezinku viac ako 200 civilných študentov pomaturitného štúdia.

Ilustračné foto — Foto: TASR/František Iván

Bratislava 11. februára (TASR) - K zníženiu fluktuácie zamestnancov a doplneniu neobsadených miest chce rezort vnútra prispieť pôsobením kadetov. Ministerstvo vnútra (MV) SR však podľa slov tlačového odboru nechce upustiť od požiadaviek na príslušníkov zboru.

"Dlhodobo sa obsadenosť v policajných radoch pohybuje okolo 92 percent. Privítali by sme 100-percentnú obsadenosť, ale splniť kritériá na prijatie do policajných služieb je náročné. Vzhľadom na charakter policajného povolania nie je možné od našich požiadaviek upustiť," ozrejmil rezort.

Ako ďalej vysvetlil, po zvýšení vekovej hranice prijatia uchádzačov do radov polície od 21 rokov stratili skupinu mladých záujemcov. "Zavedením civilného pomaturitného štúdia sme sa snažili prilákať mladých perspektívnych maturantov, ktorým sme však mohli ponúknuť len bezplatné vzdelanie a tiež ubytovanie a stravovanie," doplnil. Rezort informoval, že v súčasnosti je na stredných odborných školách Policajného zboru v Košiciach a v Pezinku viac ako 200 civilných študentov pomaturitného štúdia. Na rozdiel od kadetov sa však môžu stať policajtmi až po skončení štúdia a úspešnom prijímacom konaní.

Kadetom sa môže stať každý bezúhonný občan SR po dovŕšení veku 18 rokov, pričom vzdelanie absolvuje už v rámci služobného pomeru. Musí mať však ukončené stredoškolské vzdelanie a o prijatie do pomeru požiadať písomne. Prejsť by mal aj prijímacím konaním, ktoré má preveriť jeho znalosť slovenčiny, fyzickú zdatnosť a duševnú spôsobilosť. "Policajt bude kadetom počas štúdia na strednej odbornej škole Policajného zboru v trvaní 12 mesiacov. Po jeho úspešnom ukončení maturitou a zložení služobnej prísahy bude zaradený do výkonu služby priamo na policajnom útvare," vysvetlilo ministerstvo.

Podľa rezortu absolvujú kadeti základný policajný výcvik a teoreticko-praktickú prípravu zo služieb poriadkovej, dopravnej, hraničnej a cudzineckej polície. Získať by mali základy trestného, priestupkového a správneho práva. Do výučby kadetov majú byť zahrnuté aj psychológia, komunikácia a etika v policajnej práci, ale aj odborná taktická, chemická príprava, civilná ochrana, pátracia akcia či topografia.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…