Už 40-tisíc Slovákov podpísalo petíciu proti držaniu psov na reťazi. Pridať sa môžete aj vy
Slováci si uvedomujú, že reťaze ich miláčikom prekážajú.

BRATISLAVA 12. februára - Organizácia Sloboda zvierat sa v uplynulom čase snaží presadiť zákaz držania psov na reťazi. Súčasná legislatíva tvrdí, že takýto pes musí byť denne púšťaný. Nevýhodou je, že to chovateľovi nik nedokáže dokázať.
Návštevy kontrol
Keď sa uňho ukáže kontrola z Linky proti krutosti Slobody zvierat alebo z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, tvrdí, že psa púšťa v noci a za dňa stráži, že je uviazaný iba chvíľu, pretože sa bojí o dieťa, a podobne. Hoci susedia často poznajú pravdu, ba dokonca prípad sami nahlásili, svedčiť z akéhosi neznámeho dôvodu odmietajú. Kontrola tak odíde a psík ostáva uväznený na reťazi bez nádeje na pomoc.
Kvôli týmto prípadom vznikla Sloboda zvierat, ktorá bojuje za tých, ktorí sa nedokážu brániť sami, a tlačí na poslancov, aby navrhli novelu zákona. Tá by mala zakázať reťaze. Organizácia chovateľom chlpatých miláčikov odporúča, aby kúpili koterce, v ktorých sa psi budú cítiť omnoho lepšie. Petíciu občianskeho združenia podporilo už 40-tisíc hlasov ľudí, a tak je možné, že sa touto problematikou bude parlament zaoberať a vyvodia záver.
Inšpektori ročne zachránia viac ako 500 zvierat z reťaze z priameho ohrozenia života. Ich celý život predstavuje niekoľko metrov, často nemajú búdu, žiadne mentálne a fyzické podnety ani sociálny kontakt. Trpia nudou, samotou a strachom. Reťaz dokáže zmeniť psa s mierumilovnou povahou na agresívne zviera nebezpečné pre svoje okolie alebo, naopak, na ustráchaného jedinca so sebadeštruktčným správaním, ktorý si obhrýza chvost či labky. Reťaz ich pripravuje o zdravie aj fyzickú kondíciu.
Držanie psa na reťazi je v rozpore aj so zákonom o veterinárnej starostlivosti a v rozpore s dohovormi Európskej únie, ktoré definujú zviera ako cítiacu bytosť. „Tento negatívny prežitý zvyk nepatrí do vyspelej krajiny a v mnohých krajinách EÚ je zákonom zakázaný,“ uzavrela Sloboda zvierat.