V Ždiari prebehol úspešný 10. ročník MSR Špeciálnych olympiád
TASR
TASR

V Ždiari prebehol úspešný 10. ročník MSR Špeciálnych olympiád

V Ždiari si svahy a trate vyskúšalo spolu 24 zjazdárov a cez 40 bežkárov, ktorých počet oproti vlaňajšku stúpol.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Ždiar 11. februára (TASR) - Športovci s mentálnym postihnutím absolvovali cez víkend v Monkovej doline v Ždiari úspešný 10. ročník majstrovstiev Slovenska Špeciálnych olympiád v zimných športoch. Pre združenie Špeciálne olympiády Slovensko to bolo prvé veľké súťažné podujatie v tomto roku.

"Sme radi, že 10. ročník majstrovstiev Slovenska Špeciálnych olympiád v zimných športoch sa nám vydaril. Vlani sme na tomto podujatí naším športovcom predstavili nový šport Špeciálnych olympiád – snežnice a tento rok sme už v tejto disciplíne aj súťažili,” povedala Jana Gantnerová, projektová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. Na snežniciach sa nakoniec do cieľovej rovinky dostalo vyše 60 súťažiacich. "V tomto športe vidíme veľký potenciál. Je vhodný pre všetkých športovcov s ľahším, ale predovšetkým i s ťažším stupňom postihnutia, je veľkou zábavou pre deti aj dospelých a zároveň skvelým cvičením na rozvoj koordinácie a rovnováhy," dodala Jana Gantnerová.

V Ždiari si svahy a trate vyskúšalo spolu 24 zjazdárov a cez 40 bežkárov, ktorých počet oproti vlaňajšku stúpol. V bežeckom lyžovaní bol opäť najúspešnejší dvojnásobný medailista zo Svetových zimných hier Špeciálnych olympiád 2017, 26-ročný Jakub Kriššák z Malužinej. Medzi ženami si dve víťazstvá vybojovala Veronika Máčková (12 rokov) z ŠK Manín Považská Bystrica. Medzi zjazdárkami vynikala Petra Vráblová (24) z ŠK Hrabiny, v tejto disciplíne, ale aj na celom podujatí, bol najmladším účastníkom iba deväťročný Alexej Polomský z Modry.

V Ždiari sa členovia Špeciálnych olympiád Slovensko zoznámili aj s programom FIT 5. "Je súčasťou celosvetového projektu Zdraví športovci a cieľom je cvičiť aspoň 5-krát v týždni. Staráme sa o to, aby naši športovci, tréneri, učitelia a rodičia boli vzdelaní aj v oblasti zdravého životného štýlu. Vydali sme k tomuto program prehľadne spracovanú príučku. Krok po kroku vysvetľuje športovcovi s mentálnym postihnutím ako zdravo jesť, koľko piť, ako cvičiť vytrvalosť, silu, ohybnosť a rovnováhu. Obsahuje veľa obrázkov a fotografií. Napríklad obrázkom bejzbalovej loptičky znázorňuje, aká veľká by mala byť porcia ryže. Teší nás, že špeciálni olympionici budú vďaka tomuto programu viac fit," povedala Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. Príručka je dostupná aj na stránke www.specialolympics.sk.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…