Pracovníkov súkromných škôl teší zvýšenie počtov miest stredných škôl
TASR
TASR

Pracovníkov súkromných škôl teší zvýšenie počtov miest stredných škôl

V novembri 2018 samosprávne kraje prvý raz na základe kvót Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR samostatne rozhodovali o počtoch žiakov prvých tried v jednotlivých stredných školách.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Bratislava 11. februára (TASR) - Asociáciu pracovníkov súkromných škôl a školských zariadení Slovenska (ASŠŠZS) teší navýšenie počtov miest v prvých ročníkoch stredných škôl. Ako uviedla prezidentka ASŠŠZS Saskia Repčíková, je rada, že výsledkom aktivít pod hlavičkou #zaprvakovnastrednej je zvýšenie počtov týchto miest aj tam, kde by školy v školskom roku 2019/2020 neotvorili ani jednu triedu, a to najmä v súkromných a cirkevných stredných školách.

V novembri 2018 samosprávne kraje prvý raz na základe kvót Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR samostatne rozhodovali o počtoch žiakov prvých tried v jednotlivých stredných školách. "Kritériá rozhodovania nie vždy zohľadnili kvalitu vzdelávania, riadili sa iba prognózovanou potrebou na trhu práce a regionálnymi stratégiami. ASŠŠZS začiatkom decembra 2018 iniciovala petíciu za transparentné a objektívne určovanie počtu žiakov prvého ročníka na stredných školách a ponechanie počtu žiakov prvých tried podľa školského roku 2018/2019," uviedla asociácia s tým, že petíciu s viac ako 3000 podpismi odovzdali na ministerstve školstva.

Asociácia spolu s partnermi z cirkevných a verejných škôl iniciovala prvé partnerské rokovanie zástupcov všetkých samosprávnych krajov. Výsledkom bola dohoda o vzniku pracovnej skupiny a následné rokovanie s ministerkou školstva, vedy, výskumu a športu Martinou Lubyovou (nominantka SNS). Podľa Repčíkovej pracovnú skupinu čaká práca "na nastavení kritérií transparentného a objektívneho rozhodovania o počtoch tak, aby sa zohľadnili záujmy tých najdôležitejších, teda žiakov a ich rodičov".

Pri úprave počtu žiakov ministerstvo školstva vychádzalo najmä z čiastkových kritérií, ktoré samosprávne kraje v niektorých prípadoch nedostatočne zohľadňovali v rámci určovania najvyššieho počtu žiakov stredných škôl, pričom došlo aj k miernemu prekročeniu rámcovej prognózy novoprijatých žiakov v jednotlivých samosprávnych krajoch. "Uplatňovanie čiastkových kritérií malo za cieľ zabezpečiť rovnosť prístupu v rámci určovania žiakov pre stredné školy v pôsobnosti rôzneho druhu zriaďovateľov. Okrem toho ministerstvo školstva zohľadňovalo aj potreby národnostného a inkluzívneho vzdelávania či potreby konkrétnych zamestnávateľov v regiónoch," uviedol pre TASR odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva. K úprave počtu žiakov došlo podľa ministerstva aj v prípade, ak sa zistilo, že samosprávny kraj nedodržal záväzné kritériá na určovanie počtu žiakov prvého ročníka stredných škôl.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…