Maliarka Barbara Prešinská vystavuje v rodnej Bratislave novú tvorbu
TASR
TASR

Maliarka Barbara Prešinská vystavuje v rodnej Bratislave novú tvorbu

Podľa kurátorky výstavy Márie Horváthovej je ťažiskom tvorby Prešinskej maľba v širokej škále komorných i veľkorysejších kompozícií, ktoré divákov uvádzajú do tajomného duchovného sveta autorky.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 11. februára (TASR) – Výber z novej maliarskej tvorby prezentuje Barbara Prešinská v bratislavskej Savoy Gallery. Expozíciu troch obrazových cyklov z rokov 2017 až 2019 nazvala Joy of Art.

Podľa kurátorky výstavy Márie Horváthovej je ťažiskom tvorby Prešinskej maľba v širokej škále komorných i veľkorysejších kompozícií, ktoré divákov uvádzajú do tajomného duchovného sveta autorky. Pobyt na Bali upriamil jej pozornosť k novým postupom i zaujímavým tematickým okruhom.

Jedným z nich je súbor figurálnych a portrétnych malieb, ktoré realizuje špeciálnou technikou nanášania pigmentových farieb na hodváb. Stekaním, rozotieraním a sprejovaním pigmentov vzniká dramaticky pôsobivá abstraktná štruktúra pozadia. Tá farebnou intenzitou podčiarkuje emotívny účinok portrétov spontánne nahodených subtílnou zlatou linkou. Také sú portréty známych osobností, ktoré zasvätili svoj život humánnym aktivitám, charite, spoločensky prospešným projektom: pápež Ján Pavol II., princezná Diana, speváci Sting a Lucie Bílá, misionárky Amy Carmichael a matka Tereza či herci Angelina Jolie a Morgan Freeman.

Podobný sociálno-spoločenský rozmer, ale s jemnou dávkou irónie, vyjadrila v sérii komorných závesných diel spôsobom asambláží na dreve s rozmanitými štruktúrami kameňov. Ich prirodzenú kresbu dotvorila akrylom do podoby ľudských tvárí s výstižnými črtami i názvami: Pán Tajomný, Intelektuál, Pán Mier, Flegmatic, Pán Úsmev, Búrlivák, Láska si ty a iné.

Cyklus Mirroring, ktorý mal vlani premiéru v talianskej Piazenze, predstavuje najveľkorysejší súbor jej akrylových malieb. Východiskom pre autorku je magické prepojenie vesmírneho a pozemského, duchovného a reálneho, ale i abstraktného a figurálneho. Ikonický Veľký tresk vníma ako moderný mýtus a dramatický okamih, ktorý vniesol do nekonečnej temnoty a bezodnej černe lúč svetla a erupciu farieb. Na ich pozadí rozvíja osobné mytológie i rozmanité príbehy naplnené tajomnou symbolikou a posolstvami. Tak namaľovala obrazy Zóna slobody, Tajomstvo nepoznanej krásy, Nevinnosť, Múza vo vlnách či Zrkadlenie duší

Barbara Prešinská (1986) po štúdiách sociológie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a Univerzite Komenského v rodnej Bratislave (2007 – 2012) študovala maľbu na Nuova Accademia di Belle Arti v Miláne (2012 – 2014). Tam ako študentka participovala na konceptuálnych projektoch školy prezentovaných na festivale umenia Documenta Kassel 2012.

Venuje sa maľbe, ilustrácii a literárnej tvorbe. Zúčastnila sa na viacerých výstavách a workshopoch na Slovensku, v Českej republike, Rakúsku, Taliansku a Francúzsku. V roku 2016 získala Cenu kritiky na Medzinárodnom festivale umenia Perla dell'Adriatico v Grottammare a na Premio Citta di Porto Sant Elpidio v Porto Sant Elpidio v Taliansku, kde v roku 2015 získala i Cenu poroty pre mladého umelca.

Výstava je voľne prístupná od 11. februára do 2. marca.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…