AGROREZORT: Nový zákon odstráni nekalé praktiky v obchodovaní
TASR
TASR

AGROREZORT: Nový zákon odstráni nekalé praktiky v obchodovaní

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné.

Ilustračné foto. — Foto: TASR

Bratislava 7. februára (TASR) – Obchodovanie s potravinami nemohlo ďalej fungovať podľa doterajších pravidiel. Skonštatovala to vo štvrtok na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) v súvislosti s prijatým zákonom o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR nový zákon skoncuje s nekalými obchodnými praktikami.

"Očakávame, že novelou tohto zákona sa ľahšie a jednoduchšie bude práve týmto dodávateľom a potravinárom dýchať," myslí si šéfka agrorezortu. Dodala, že bolo dlhodobo neakceptovateľné, aby obchodovanie s potravinami fungovalo tak ako doteraz.

Doteraz platný zákon sa obchodné reťazce podľa poslankyne SNS Evy Antošovej naučili obchádzať. "Naozaj máme povinnosť korigovať vzťah medzi obchodníkom a dodávateľom tak, aby bol férový a spravodlivý," podotkla.

Zákon je podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emila Macha zhodou v rámci celej agropotravinárskej vertikály. Podľa novej právnej úpravy majú obchodné reťazce povinnosť uviesť na letákoch minimálne 50 % slovenských potravín. "Do budúcna určite budeme navrhovať, aby letáky v papierovej podobe boli zrušené," avizoval Macho.

Opozičná SaS zákon kritizovala s tým, že pomer slovenských potravín v letákoch je nezmyselnou reguláciou. Liberáli vyhlásili, že tento zákon nechajú posúdiť ústavným súdom. "Toto bude náš opozičný príspevok k zlepšeniu podnikateľského prostredia, pretože sme presvedčení, že niektoré ustanovenia tohto zákona sú v rozpore s ústavou i záväzkami, ktoré Slovensko prijalo členstvom v Európskej únii," tvrdí SaS.

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné. Návrh zákona z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v utorok (5. 2.) poslanci Národnej rady (NR) SR schválili.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…