AGROREZORT: Nový zákon odstráni nekalé praktiky v obchodovaní
TASR
TASR

AGROREZORT: Nový zákon odstráni nekalé praktiky v obchodovaní

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné.

Ilustračné foto. — Foto: TASR

Bratislava 7. februára (TASR) – Obchodovanie s potravinami nemohlo ďalej fungovať podľa doterajších pravidiel. Skonštatovala to vo štvrtok na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) v súvislosti s prijatým zákonom o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR nový zákon skoncuje s nekalými obchodnými praktikami.

"Očakávame, že novelou tohto zákona sa ľahšie a jednoduchšie bude práve týmto dodávateľom a potravinárom dýchať," myslí si šéfka agrorezortu. Dodala, že bolo dlhodobo neakceptovateľné, aby obchodovanie s potravinami fungovalo tak ako doteraz.

Doteraz platný zákon sa obchodné reťazce podľa poslankyne SNS Evy Antošovej naučili obchádzať. "Naozaj máme povinnosť korigovať vzťah medzi obchodníkom a dodávateľom tak, aby bol férový a spravodlivý," podotkla.

Zákon je podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emila Macha zhodou v rámci celej agropotravinárskej vertikály. Podľa novej právnej úpravy majú obchodné reťazce povinnosť uviesť na letákoch minimálne 50 % slovenských potravín. "Do budúcna určite budeme navrhovať, aby letáky v papierovej podobe boli zrušené," avizoval Macho.

Opozičná SaS zákon kritizovala s tým, že pomer slovenských potravín v letákoch je nezmyselnou reguláciou. Liberáli vyhlásili, že tento zákon nechajú posúdiť ústavným súdom. "Toto bude náš opozičný príspevok k zlepšeniu podnikateľského prostredia, pretože sme presvedčení, že niektoré ustanovenia tohto zákona sú v rozpore s ústavou i záväzkami, ktoré Slovensko prijalo členstvom v Európskej únii," tvrdí SaS.

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné. Návrh zákona z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v utorok (5. 2.) poslanci Národnej rady (NR) SR schválili.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…