Danko je rád, že Kiska v prejave neovplyvňoval hlasovanie poslancov
TASR
TASR

Danko je rád, že Kiska v prejave neovplyvňoval hlasovanie poslancov

Kiska vo svojom mimoriadnom vystúpení v pléne uviedol, že voľba ústavných sudcov bude pre budúcnosť Slovenska a dôveru ľudí v štát, demokraciu a spravodlivosť nesmierne dôležitá.

Andrej Danko, archívna snímka. — Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 7. februára (TASR) - Prejav prezidenta SR Andreja Kisku k voľbe kandidátov na ústavných sudcov vnímal predseda Národnej rady SR Andrej Danko ako spoločenský apel. Je rád, že hlava štátu neprekročila hranicu a neovplyvňovala hlasovanie poslancov. Danko to povedal na brífingu v parlamente.

Kiska vo svojom mimoriadnom vystúpení v pléne uviedol, že voľba ústavných sudcov bude pre budúcnosť Slovenska a dôveru ľudí v štát, demokraciu a spravodlivosť nesmierne dôležitá. Výsledok hlasovania v parlamente bude dôležitým signálom verejnosti, že je v záujme poslancov, aby sa obnovila aj dôvera v štát a jeho politické vedenie. Apeloval na poslancov, aby zvolili dobrých 18 kandidátov na ústavných sudcov a avizoval, že je pripravený vymenovať deviatich bez zbytočného odkladu.

Podľa hlavy štátu je kandidátov dostatok. "Niet žiadnych pochýb o tom, že aj spomedzi dnešných 39 uchádzačov je možné zostaviť dôveryhodný Ústavný súd," myslí si Kiska. To, či k tomu však dôjde, či bude mať Slovensko funkčný Ústavný súd, schopný brániť ústavný poriadok Slovenskej republiky, je podľa Kisku teraz v rukách poslancov. Hlasovanie bude podľa neho o ochote a schopnosti parlamentu konať v záujme Slovenska a zabezpečiť normálne fungovanie štátu.

Danko vyhlásil, že politická dohoda v prípade voľby kandidátov na ústavných sudcov neexistuje. Hlasovanie, ktoré bude zrejme tajné, môže podľa neho priniesť prekvapenia. Voľba by mala byť v piatok (8. 2.) dopoludnia. Danko je pripravený poslať prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi aj neúplný zoznam kandidátov. Parlament má predložiť 18 mien.

Úlohou poslancov je vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúkne parlament prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí nahradia tých dosluhujúcich. Spolu je na Ústavnom súde SR 13 sudcov.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…