Ľudia ich od otvorenia bezobalového obchodu odhovárali. Odváž(e)ne si ale v Prešove zamilovali
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Ľudia ich od otvorenia bezobalového obchodu odhovárali. Odváž(e)ne si ale v Prešove zamilovali

Prevádzka východniarok Laury a Michaely funguje od leta minulého roka.

Laura Martinková (vľavo) a Michaela Šlosárová si v Prešove otvorili bezobalový obchod Odváž(e)ne. — Foto: Nikola Kačalová

PREŠOV 9. februára - Najlepší odpad je taký, ktorý vôbec nevznikne. Týmto mottom sa riadia Laura Martinková a Michaela Šlosárová, ktoré si v Prešove otvorili bezobalový obchod s názvom Odváž(e)ne. Ak si chcete v tejto prevádzke nakúpiť, ideálne je, keď si z domu prinesiete vlastné vrecká alebo dózy, do ktorých vám zabalia potraviny na váhu či čapovanú drogériu. Dve mladé ženy dokazujú, že keď sa chce, dá sa žiť aj inak, a nie je potrebné sa obklopovať haldou nepotrebných vecí.

V rozhovore s Laurou Martinkovou pre Dobré noviny sa dočítate, aký sortiment obchod Odváž(e)ne ponúka, odkiaľ predávané výrobky pochádzajú, prečo je dôležité vytvárať čo najmenej odpadu a aj to, ako s týmto životným štýlom začať.

Takto to vyzerá v obchodíku Odváž(e)ne.
Takto to vyzerá v obchodíku Odváž(e)ne. Foto: Ján Martinka

Ako a kedy vznikol nápad založiť si bezobalový obchodík?

Obchodík sme otvorili na konci augusta minulého roka. Myšlienku otvoriť bezobalový obchod sme obe nosili v hlavách už dlhšiu dobu. Obe sme sa v našich domácnostiach snažili redukovať množstvo odpadu, a práve obaly z potravín sme vyriešiť nevedeli, keďže sa nikde v Prešove sypané potraviny na váhu nepredávali. Preto sme si povedali, že práve my ponúkneme ľudom alternatívu ku klasickému nakupovaniu. Dá sa teda povedať, že obchodík je výsledkom vlastnej potreby.

Prečo ste sa obchodík rozhodli nazvať Odváž(e)ne?

V čase, keď sme nad tým ešte len uvažovali a hovorili o tomto nápade okoliu, myšlienka sa ľudom páčila. No vzhľadom na región, v ktorom žijeme, nám všetci vraveli, že je to pomerne odvážne otvoriť obchod tohto typu. A tak nám vlastne podsunuli nápad na názov. My sme tam doplnili slovnú hračku, ktorá dokonale vystihuje náš koncept.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku - hovorieva sa :) Bohužiaľ, nasledujúci deň to však vyzerá takto ⬆️ Priatelia, neviem či ste zaregistrovali, ale nákupné centrá v týchto dňoch doslova praskajú vo švíkoch a všetci odchádzajú s plnými košíkmi a taškami domov. Nám je z toho celkom smutno. Otvorené sú dokonca aj na Štedrý deň ? Naozaj potrebujeme všetkého TAK VEĽA? Naozaj musíme kupovať veci, ktoré možno vôbec nepotrebujeme? Nezmyslené kvantá darčekov zabalené v plaste? Vyberajte darčeky rozumne ? Určite ste si neraz pod stromčekom našli veci, ktoré ste vôbec nevyužili. Hovorte o tom s rodinou a priateľmi. Pochopia, že nepotrebujete niekoľko sprchových gélov s štyroch rôznych farbách zabalené v papieri, ktorého životnosť je JEDEN VEČER ?‍♂ Vianoce by mali byť sviatkami pokoja, radosti a času s rodinou. Zatiaľ to však vyzerá, že sú sviatkami najmä nakupovania! Foto: Vlastimil Slávik • • • #zerowaste #zerowasteliving #zerowastelifestyle #zerowastehome #zerowasteshop #saveplanet #reduce #reuse #noplastic #plasticfree #saveocean #enviromentallyfriendly #presov #odvazene

Príspevok, ktorý zdieľa Odvaž(e)ne (@odvazene),

Čo všetko si v Odváž(e)ne zákazníci môžu kúpiť? Sú to výrobky z celého Slovenska alebo skôr lokálne?

Pri výbere produktov sme vychádzali z faktu, že každý, kto doma varí, potrebuje mať po ruke nejaký základ, čo sa surovín týka. U nás je možné kúpiť rôzne druhy múky, strukoviny, koreniny, ale aj zmesi korenín, sójové mäso, rôzne druhy cestovín, obilniny - ryža, bulgur, quinoa, pohánka a mnohé iné, vločky, sušené ovocie - slovenské aj exotické, oriešky, sypané čaje, káva, cukor, suroviny na pečenie, sušienky, raw tyčinky či gumené cukríky. V ponuke sú aj oleje - repkový, olivový a tekvicový.

Okrem potravín čapujeme ekologickú drogériu - čistiace prostriedky, prostriedky na pranie, tekuté mydlo, ponúkame prírodnú slovenskú a českú kozmetiku a samozrejme mnoho ekologických pomôcok do domácnosti. Od samotného začiatku bolo našou ideou podporiť práve lokálnych dodávateľov z regiónu, aby sme okrem iného znížili aj emisie pri doprave tovaru k nám. Samozrejme, nie všetko bolo možné zohnať v regióne, no sú spolupráce, ktoré nás veľmi tešia. Máme repkový olej Flaviol – zo Spiša, mak – priamo z Malého Šariša pri Prešove, vlašské orechy – z ekofarmy Svatobor pri Hanušovciach nad Topľou, ďalej sú to kvalitné múky a cestoviny zo starej odrody pšenice, pestovanej ekologicky na Myjave, klasické bezvaječné a šesťvaječné cestoviny z Novej Ľubovne, tekvicové semienka a tekvicový olej od Veľkého Krtíša, ocot – priamo z Prešova, pohánkové keksíky, ktoré sa pečú v dedinke pri Prešove, konopné produkty spod Spišského hradu či Orieškotella – zdravá náhrada Nutelly, ktorá sa vyrába v čokoládovni na východe Slovenska.

Laura a Michaela vo svojej prevádzke.
Laura a Michaela vo svojej prevádzke. Foto: Nikola Kačalová

Ako prebieha nákup vo vašom obchode?

Buď si zákazníci k nám donesú sklenené alebo plastové nádobky, v ktorých potraviny doma držia, alebo prídu s látkovými vrecúškami a potraviny si presypú až doma. Ak k nám príde niekto, kto si nádoby zabudol, alebo je u nás prvýkrát a nevie, ako to u nás chodí, v ponuke máme papierové vrecká, sklenené nádoby na predaj, alebo si môže vybrať z našej ponuky „zdieľaných obalov“.

Na Slovensku už niekoľko bezobalových obchodov máme, v Prešove ste  však s týmto nápadom prišli ako prvé. Navštevujú Prešovčania takýto druh
obchodu?

Predtým, ako sme otvorili, bolo možné v Prešove načapovať si drogériu v dvoch predajniach, no potraviny na váhu nepredával nikto. Ako sme spomínali, chýbalo to tu, preto sme sa rozhodli otvoriť obchodík zameraný primárne na potraviny, no naša ponuka mala vždy snahu dať všetky zero waste potreby nákupov pod jednu strechu. Preto máme aj drogériu a prírodnú slovenskú kozmetiku a mnoho iného. Chodieva k nám mnoho zákazníkov, ktorí sú nadšení z toho, že aj v Prešove je obchod s týmto konceptom. Mnohí z nich vnímajú vážnosť situácie, čo sa týka životného prostredia a radi nakupujú inak. Chápu totiž, že najlepší odpad je taký, ktorý vôbec nevznikne a krôčik po krôčiku sa snažia svojím životom meniť aktuálny stav životného prostredia a my sme za to veľmi vďačné. Znamená to totiž, že sa motivujeme navzájom a vlna pozitívnej zmeny sa nabaľuje o ďalších nadšencov, ktorí znižovanie množstva odpadu chápu nie ako módny trend, ale skrz ich úctu k životnému prostrediu.

Aj takto si z obchodíka Odváž(e)ne odnesiete tovar, ktorý si kúpite.
Aj takto si z obchodíka Odváž(e)ne odnesiete tovar, ktorý si kúpite. Foto: Nikola Kačalová

Kým ste v Prešove neotvorili vlastný obchodík, akým spôsobom ste nakupovali?

Snažili sme sa eliminovať odpad čo najviac. V praxi to znamená, že napríklad plastové tašky a vrecká na ovocie, zeleninu a pečivo sme nahradili doma ušitými vreckami zo záclon. Plátenná taška bola pre každého člena domácnosti samozrejmosť. Konvenčnú kozmetiku sme vymenili za prírodnú, buď v skle alebo v kompostovateľnom obale. Pracie a čistiace prostriedky sme vyrábali doma a snažili sme sa vyhýbať najmä plastom a veciam, ktoré sme naozaj nepotrebovali. Obe sme zreorganizovali šatníky a zredukovali veci v našich domácnostiach. Naďalej sa snažíme prehlbovať naše sympatie k minimalizmu.

Laura a Michaela s haldou odpadu.
Laura a Michaela s haldou odpadu. Foto: Vlastimil Slávik


Prečo je podľa vás myšlienka bezobalových obchodov dôležitá?

Dnešná pohodlná doba nás neustále učí, že keď budeme obklopení mnohými vecami, budeme šťastní, a že po krátkom čase treba naše staré nemoderné veci vymeniť za nové, ktoré sú viac v móde. Krásne nafotené pomôcky do domácnosti nás presvedčia o tom, že do našej zbierky hrncov potrebujeme ešte ďalší s očarujúcim vzorom (veď je predsa ešte aj za rozumnú cenu) a ponúka nám možnosť používať mnoho výrobkov jednorázovo, bez našej ďalšej námahy na opätovné použitie danej veci. Čo ale naozaj potrebujeme, je byť obklopení kvalitnými vecami z prírodných materiálov, čistiť a prať v ekologických prostriedkoch a nakupovať kvalitné potraviny. Práve bezobalové obchody majú v sebe silu ukazovať, že nakupovať sa dá aj inak, bez zbytočného odpadu, bez toho, aby sme sa báli, že za výrobkami, ktoré kupujeme, je detská práca alebo zlé podmienky pre zamestnancov. Myšlienka bezobalových obchodov je aj myšlienkou transparentnosti voči zákazníkovi a pridanej hodnoty vo forme zdieľania skúseností a možností v bezodpadovom spôsobe života. Preto je potrebné šíriť osvetu a ukazovať, že sa to dá aj inak.


Čo môže podľa vás pre planétu a pre minimalizovanie odpadu robiť každý z nás? Kde má človek začať?

Odmietať veci, ktoré vo svojom živote nepotrebujeme. Napríklad veci, ktoré dostávame alebo berieme si zadarmo na rôznych konferenciách, výstavách, akciách v meste. V momente, keď si ich zoberieme, sa s nimi budeme ako s našim odpadom musieť vysporiadať. Obmedziť a porozmýšľať nad vecami, ktoré kupujeme, ako dlho nás budú robiť šťastnými, či ich musíme kúpiť, alebo sa dajú s niekým vymeniť, od niekoho požičať. Vylúčiť zo života plastové nákupné tašky a mikroténové vrecká a nahradiť ich plátenými, bavlnenými či záclonovými vrecúškami - ideálne vyrobené z materiálu, ktorý už bol použitý. Je to najjednoduchšie riešenie na bezodpadové nákupy aj mimo bezobalových obchodov. Ruka v ruke s tým ide aj plánovanie nákupov a nákupný zoznam, vďaka ktorému vieme, ako sa máme pripraviť. Takéto vrecúška sú ľahučké a nezaberajú veľa miesta.

Vyhýbať sa zbytočne baleným veciam a jednorázovým veciam, ako sú napríklad plastové fľaše, poháre na kávu, slamky a plastové či polystyrénové obaly na jedlo. Nahradiť ich zdravými alternatívami, ako je sklenená či nerezová fľaša, obedár alebo kovová slamka. Tieto kroky postupne implementovať do každodenného života, až sa z toho stane zvyk. Čo nám ako odpad vznikne, to, čo sme nemohli odmietnuť a ani nahradiť trvácou alternatívou, samozrejme, veľmi pozorne vytriediť. Nie je ale cieľom triediť viac odpadu, ale tvoriť menej odpadu. Zero waste spôsob života si vyžaduje zmenu návykov v celej domácnosti, preto ju je potrebné túto nastavovať pomaly, krok po kroku a tak, aby nám prinášala radosť a aby nás v ničom neobmedzovala natoľko, že sa na to po čase vykašleme. Prioritou je, aby táto zmena bola pre nás trvalá.

Aké sú vaše plány s Odváž(e)ne do budúcna?

Plánujeme aj naďalej ľudí vzdelávať a možno aj vo väčšom, keďže zatiaľ realizujeme vzdelávanie a workshopy priamo u nás v obchodíku v komornej atmosfére. Osveta je pre nás veľmi dôležitá, lebo len ten, kto rozumie a chápe dôležitosť zmeny, môže začať konať a byť motiváciou pre iných.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…