Dobré noviny
Prvá vikingská svadba po 1000 rokoch sa konala v Nórsku. Pozrite si tie magické zábery
Dobré noviny
Dobré noviny

Prvá vikingská svadba po 1000 rokoch sa konala v Nórsku. Pozrite si tie magické zábery

Elisabeth a Rune na brehu nórskeho jazera, kde mali obrad v pohanskom.
Elisabeth a Rune na brehu nórskeho jazera, kde mali obrad v pohanskom. — Foto: reprofoto Daily Mail

Vikingské lode, dobové oblečenie, ale aj krvný rituál. Takéto niečo Nórsko nezažilo už takmer tisíc rokov.

OSLO 5. februára - Tak tomu sa hovorí svadba ako z filmu! Zaľúbený pár si na brehu nórskeho jazera vystrojil obrad a hostinu, za akú by sa nehanbili ani tvorcovia svetoznámeho seriálu Vikingovia.

Slávnosť ako z 10. storočia si zorganizovali Elisabeth a Rune Dalsethovci z nórskeho mesta Sunnmore, ktorí sa spoznali pred dvoma rokmi v bare. Rune v tom čase žil pohanským spôsobom života, ktorý Elisabeth doslova ohúril.

Galéria

Galéria

Hoci nevedela nič o tradíciách Vikingov, veľmi sa jej to zapáčilo a napokon opustila svoju prácu kozmetičky v salóne krásy a dnes sa venuje tesárskemu remeslu. „Rune otvoril pre mňa úplne nový svet a čoskoro som sa zamilovala do ľudí a duchovnosti,“ povedala pre Daily Mail.

Spája ich však aj to, že obaja sú veľkí fanúšikovia seriálu Vikingovia. Niet preto divu, že keď sa im pred polrokom narodil syn, dali mu meno Ragnar podľa legendárneho Vikinga, ktorým je seriál inšpirovaný.

Rodinu prekvapili

Navštívili aj na vikingský festival neďaleko Osla, kde sa im všetko tak zapáčilo, že sa rozhodli narýchlo naplánovať pohanskú svadbu so všetkými tradíciami a zvykmi. Pomohli im v tom aj priatelia z hnutia, ktoré sa snaží pokračovať v zachovávaní pohanských rituálov.

Rune, Elisabeth a ich syn Ragnar.
Rune, Elisabeth a ich syn Ragnar. Foto: reprofoto Daily Mail

„Vyrobili sme dva dlhé člny,“ povedal Rune s tým, že im v tom pomohol miestny staviteľ lodí. „Ani tradičné šaty nie je ľahké nájsť, takže nám s tým pomohol ďalší priateľ.“

Zatiaľ čo ich svadobné prípravy prebehli hladko, nie všetko bolo rozprávkové. Rune a Elisabeth sa totiž stretli s nevôľou svojich rodičov. „Pochádzam z veľmi kresťanskej rodiny. Keď som im oznámil, že nebudeme mať kresťanskú svadbu, mama bola trochu neistá,“ prezradil Rune. „Ale myslím, že teraz to prijala. Vidí, že pohanstvo ma robí šťastného a ako mi to pomohlo usporiadať môj život. Predtým, než som bol Vikingom, nemal som ženu, dieťa, dom - a teraz sa pozrite na mňa,“ hovorí spokojne.

Rune prišiel na obrad na dlhej vikingskej lodi.
Rune prišiel na obrad na dlhej vikingskej lodi. Foto: reprofoto Daily Mail

Po tisíc rokoch

Napokon však všetko dobre dopadlo a 25. augusta sa im podarilo zorganizovať prvú vikingskú svadby od doby, keď pred tisíc rokmi padli poslední starí bojovníci.

Rune prišiel na obrad naozaj netradičným, ba až dramatickým spôsobom. Spolu s desiatimi najbližšími priateľmi priplával na dlhom člne ako z čias Vikingov. Ženícha na brehu očakávalo približne 130 hostí v dobových kostýmoch„Veľmi nás potešilo, že všetci sú ochotní sa s nami pripojiť a byť otvorení nášmu spôsobu života,“ opisuje svoje pocity 36-ročný Rune.

Elisabeth a Rune na brehu jazera, kde sa zobrali v pohanskom duchu.
Elisabeth a Rune na brehu jazera, kde sa zobrali v pohanskom duchu. Foto: reprofoto Daily Mail

Príchod nevesty a jej otca ohlásil zvuk loveckého rohu. Elisabeth prišla v bielych svadobných šatách, ktoré však boli ušité ako z 10. storočia. „Bola som v bielych šatách, ale nie v princeznovských šatách,“ hovorí s úsmevom.

Krvavý rituál

Zaľúbencov oddal pohanský kňaz známy ako gothi. „Predtým, ako sme si povedali naše sľuby, urobili sme krvný rituál. Kotlík plný krvi sa položil na hromadu kameňov. Krv sa potom preliala cez malé postavy bohov a potom natrela na čelo. Predpokladá sa, že to symbolizuje spojenie bohov a ľudí,“ vysvetľuje Elisabeth.

Súčasťou obradu bol aj krvavý rituál.
Súčasťou obradu bol aj krvavý rituál. Foto: reprofoto Daily Mail

Po obrade nasledovala naozaj bujará slávnostná hostina. Pre hostí boli pripravené honosné pokrmy, ale aj pivo s medom. Nielenže sa hodovalo, ale sa aj spievalo a veselo tancovalo. „Tancovali sme na živú hudbu, na akú zvykli naši predkovia tancovať pred viac ako tisícročím,“ prezradila 27-ročná nevesta.

Aj takto sa na ich svadbe hodovalo.
Aj takto sa na ich svadbe hodovalo. Foto: reprofoto Daily Mail

Pre hostí bola pripravená aj súťaž, v rámci ktorej rodina ženícha súperila s rodinou nevesty. Napriek tomu sa však ich rody týmto obradom spojili. „Zostali sme tu neskoro do noci, až do nasledujúceho rána. Tancovali sme, spievali a počúvali staré príbehy o bohoch,“ opisuje veselku Elisabeth.

Vyvracajú mýty o Vikingoch

„Myslím, že ak by ste šli na svadbu, ako je tá naša, určite by ste rozmýšľali o tom, čo to znamená byť Viking,“ hovoria mladomanželia, ktorí sa snažia vyvracať negatívne mýty o týchto bojovníkoch a ich násilnostiach. „Vikingovia neboli nič horšie ako ktorákoľvek iná skupina ľudí, ktorí v tom čase žili. To, čo ľudia neuvádzajú, je, že Vikingovia boli ľudia, ktorí si veľmi cenili prírodu, krajinu a živočíšstvo. Chceme, aby si ľudia boli toho viac vedomí.

Na svoj veľký deň nikdy nezabudnú.
Na svoj veľký deň nikdy nezabudnú. Foto: reprofoto Daily Mail

Aj preto sa mladomanželia dohodli, že svoje deti budú vychovávať v duchu pohanských tradícií, ktoré aj vďaka nim budú mať šancu prežiť v tomto tisícročí.

Najväčší svadobný veľtrh

Svadba je dňom nezabudnuteľným. Väčšina z nás ju chce mať dokonalú a najmä výnimočnú. V prípade, že aj vy sa chystáte na tento veľký moment, neváhajte a navštívte najväčší Svadobný veľtrh na Slovensku, ktorého 14. ročník sa bude konať už o pár dní 8. - 9- februára v Incheba Expo v Bratislave spolu s výstavou Interbeauty v čase od 10:00 do 18:00 hodiny. Viac informácií nájdete na svadobnyveltrh.sk.

Už ste čítali?