Európskej prokuratúre bude šéfovať Rumunka, Francúz alebo Nemec
TASR
TASR

Európskej prokuratúre bude šéfovať Rumunka, Francúz alebo Nemec

Na prvom mieste figuruje Laura Codruta Kövesiová. Na druhom mieste sa ocitol Jean-Francois Bohnert z Francúzska, trojicu favoritov uzatvára Andres Ritter z Nemecka.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Brusel 5. februára (TASR) - Bývalá hlavná protikorupčná prokurátorka v Rumunsku Laura Codruta Kövesiová sa ocitla na prvom mieste užšieho trojmenného zoznamu kandidátov na post šéfa Európskej prokuratúry (EPPO). Uvádza sa to v oficiálnom liste, ktorý EPPO adresovala v pondelok Európskemu parlamentu (EP) a Rade EÚ.

Dvanásťčlenná výberová komisia EPPO, ktorej členom je aj slovenský právny expert Ján Mazák, predstavila v pondelok predsedovi EP Antoniovi Tajanimu a rumunskému ministrovi spravodlivosti Tudorelovi Toaderovi, ktorého krajina zabezpečuje rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, oficiálne odporúčanie s menami troch najnádejnejších kandidátov. Na prvom mieste figuruje bývalá hlavná protikorupčná prokurátorka v Rumunsku Laura Codruta Kövesiová. Na druhom mieste sa ocitol Jean-Francois Bohnert z Francúzska, trojicu favoritov uzatvára Andres Ritter z Nemecka.

"Kvalifikácia a skúsenosti týchto kandidátov boli ohodnotené ako najvyššie pre pozíciu predsedu Európskej prokuratúry," uvádza sa v liste pre EP a Radu EÚ.

Európska prokuratúra ako nová decentralizovaná inštitúcia by mala najneskôr od začiatku roka 2021 stíhať veľké podvody spojené s rozpočtom EÚ, pričom snahou Európskej komisie je poveriť EPPO aj stíhaním medzinárodného terorizmu. EPPO vznikla na základe mechanizmu posilnenej spolupráce, zatiaľ sa k nej hlási 22 členských krajín EÚ.

Výberová komisia dostala pôvodne zoznam 30 kandidátov na post šéfa EPPO. Každá členská krajina mala právo navrhnúť svojich kandidátov s relevantnými skúsenosťami z oblasti prokuratúry a justície, pričom všetci boli posudzovaní aj z hľadiska ich integrity a nezávislosti.

Po predstavení užšieho zoznamu s menami troch kandidátov rozhodne o víťazovi EP a Rada EÚ, kde sa bude táto otázka posudzovať na úrovni ministrov spravodlivosti. Práve tu môže Kövesiová naraziť na problém, lebo minister Toader, ktorý stál vlani za jej odvolaním z funkcie, v pondelok podľa spravodajského portálu realitatea.net upozornil, že v Rade ministrov bude informovať o "zneužívaní funkcie" a prekračovaní kompetencií, čoho sa mala Kövesiová dopustiť počas výkonu svojej funkcie v Bukurešti.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…