Dobré noviny
Známe osobnosti, ktoré majú slovenské korene a vy ste o nich možno nevedeli
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Známe osobnosti, ktoré majú slovenské korene a vy ste o nich možno nevedeli

— Foto: TASR/AP

Pozná ich celý svet, no to, že ich korene sú na Slovensku vie len málokto.

BRATISLAVA/WASHINGTON 4. februára - Slovensko je malá krajina, no je naša. Môže sa zdať nenápadná, no skrýva niekoľko naozajstných tajomstiev. Deväť národných parkov, hrady, krásny folklór, tradície a obľúbené halušky, najmä to je to, čo našu krásnu krajinu vo svete prezentuje. Len málokto vie, že korene tu majú aj známe osobnosti, ktoré miluje a obdivuje celý svet. Kto to teda je?

Audrey Hepburnová

Nezabudnuteľnú Audrey Hepburnovú poznajú skôr narodení aj mladí. Výrazná osobnosť, ktorá sa svojou krásou a talentom navždy zapísala do pamätí ľudí, zomrela pred 26 rokmi. Čo však vie málokto, je fakt, že táto nádherná herečka má slovenské korene. Jej predkovia totiž kedysi dávno žili v dedinke Kovarce nachádzajúcej sa neďaleko Topoľčian.

Foto: TASR/AP

V spomínanej obci Kovarce sa koncom júla roku 1868 narodila Audreyina babička Anna Welsová. Na svet prišla v kaštieli, ktorý od Pavla Motešického kúpil jej otec Anton Wels. Išlo o významného muža, ktorý spoločne s Pavlom Wehlem založili v Kovarciach cukrovar a to presne v roku 1864. Pradedko slávnej Hepburnovej bol múdry a šikovný človek. Venoval sa meteorológii, organizoval technické výstavy a za najlepšie patenty udeľoval medaily. Tento svet však opustil veľmi skoro, poslednýkrát vydýchol vo svojich 46 rokoch. Anton Wels bol pochovaný v hrobke miestneho kostola.

Príbuzní Audrey Hepburnovej navždy opustili Slovensko. Nikto z rodiny tu nezostal a tak dnes existujú iba spomienky na ich život v našej krajine. Z toho, o čo sa táto rodina starala, sa zachovalo len málo.

Andy Warhol

Napriek tomu, že sa tento extravagantný umelec narodil v Pittsburgu, jeho rodičia pochádzali z malej obce Miková v okrese Stropkov na východnom Slovensku. Jeho rodičia, matka Júlia, rodená Závacká a otec Andrej patrili k rusínskej národnosti. Zlá situácia v Rakúsko-Uhorskej monarchii Andrea prinútila v roku 1914 emigrovať do Spojených štátov amerických. Andyho matka emigroval neskôr a to v roku 1921 po smrti svojich rodičov.

Foto: TASR/AP

Pôvodné priezvisko Warhola sa v USA zmenilo na Warhol. Júlia svojim deťom minulosť a spomienky na Slovensko netajila. Porozprávala im o vojakoch v neďalekých lesoch a všetko, aby si dokázali uvedomiť svoje korene. Andy aj napriek tomu, na otázku odkiaľ prišiel odpovedal: „Prišiel som odnikiaľ.“

Práca

Andy Warhol je známy svojimi ilustráciami, reklamami a reakciami na masovú komerčnú spoločnosť. Je jedným z hlavných predstaviteľov umeleckého štýlu pop-art. Svoje diela vytváral za pomoci sieťotlače a technikou tlače s možnosťou nekonečného rozmnožovania. Medzi jeho najznámejšie diela patrí séria Campbellových polievok, Coca-Cola, ale aj portréty známych osobností ako Marilyn Monroe alebo Elvis Presley.

Okrem tlače natočil aj niekoľko filmov a dokumentov. Témami bola najmä jeho matka, sex a každodenné aktivity. Pracoval aj ako manažér hudobnej skupiny The Velvet Underground. Toto všetko sa dialo v jeho vlastnom štúdiu, ktoré sa pre tú dobu stalo centrom umeleckého života v New Yorku.

Foto: TASR/AP

Veľké múzeum Andyho Warhola sa nachádza v Pittsburghu, no a Warholové diela sú vystavené aj v múzeu moderného umenia Andyho Warhola na východe Slovenska v meste Medzilaborce, ktoré bolo založené v roku 1991. Mesto leží len 15 km od rodného miesta Andyho rodičov, obce Miková.

Angelina Jolie

Táto zmyselná žena, ktorá starne do krásy, je hereckou ikonou a idolom mnohých fanúšičiek. Je známa nielen svojou hereckou kariérou, ale aj rodinným životom a humanitárnou pomocou. Tieto informácie sú bežne dostupné, avšak len málokto vie, že Hollywoodska kráska má z otcovej strany korene na Slovensku. Jej pradedko, otec Angelininho slávneho otca Jona Voighta, pochádza z našej krásnej krajiny.

Foto: TASR/AP

Juraj Vojtka, herečkin pradedo, sa narodil v Košiciach. Do Spojených štátov sa prisťahoval okolo roku 1895 vo veku 16 rokov. Oženil sa s dámou menom Hellen pochádzajúcou z New Jersey. Keď Juraj do USA prišiel, jeho meno bolo zmenené na Voytkou. Jeden z jeho synov Elmer (Angelinin starý otec) o niekoľko rokov neskôr, presne v roku 1929, prispôsobil ich priezvisko Amerike a odvtedy sa používalo meno Voight.

Michael Strank

Nebol to síce žiaden filmový hrdina, no mali by sme ho poznať. Narodil sa v Československu na území Slovenska v roku 1919. Bolo to v obci Jarabina v regióne Rusínov. Existuje hneď niekoľko verzií jeho mena – Michael Strank, pôvodné Michal Strank a rusínske Mykhal Strenk.

Keď mal Michael 6 rokov, s rodičmi emigroval do Spojených štátov do Pensylvánie. Keď bol dieťa, chcel sa stať americkým prezidentom. Tento sen si nesplnil, avšak stal sa z neho americký vojak a poddôstojník v USMC. Za boj v druhej svetovej vojne dostal hodnosť seržanta. Je známy útokom na japonský ostrov Iwó-džima, počas ktorého sa americké jednotky snažili využiť letisko ako leteckú základňu pre útok na hlavné japonské ostrovy.

Foto: Wikipedia CC, TASR/AP

Michael Strank bol jedným zo šiestich vojakov, ktorí zdvihi vlajku Spojených štátov na vrchole Suribači priamo na ostrove. Tento akt bol zachytený a zverejnený v tlači. Na základe fotografie bolo vytvorené súsošie umiestnené vo Washingtone. Michael žiaľ len pár dní po tomto čine zomrel.

Paul Newman

Bol slávnym, milovaným a oceneným americkým herecom a filmovým režisérom. Zahral si napríklad vo filme Farba peňazí, Hazardný hráč a mnohých ďalších. Okrem toho sa venoval podnikaniu a bol vodičom pretekárskych áut. Zaujímavosťou je, že aj korene tohto slávneho muža siahajú k nám na Slovensko.

Foto: TASR/AP

Jeho otec Arthur Samuel Neumann bol Žid, jeho mamička Terézia Fecková prišla zo Slovenska z obce Ptičie na východnom Slovensku. Do USA odišla po smrti matky a babičky za svojím otcom. Arthur bol jej druhým manželom. Od okamihu, ako sa Terézia presťahovala, zostala so svojou rodinou na Slovensku v kontakte. Pravidelne im posielala jedlo a oblečenie. Slovenská strana kontaktovala aj známeho Paula Newmana. Ten s nimi veľmi rád komunikoval, no nikdy na Slovensko neprišiel.

Už ste čítali?