SKVELÝ KROK: Ďalší slovenský reťazec končí s plastami. Toto všetko zmizne z pultov

Spoločnosť odhaduje, že vďaka novému opatreniu ušetrí prírode 40 ton plastu.
BRATISLAVA 4. februára - COOP Jednota sa pridáva k obchodom, ktorým nie je ľahostajné, koľko zbytočných výrobkov z plastu predávajú.
Plastový riad a tyčinky do uší nahradia ekologickejšie verzie
Naša najväčšia maloobchodná sieť sa rozhodla nahradiť plastové slamky, tyčinky do uší a riad vlastnej privátnej značky ekologickým variantom. Po tom, ako ešte v roku 2009 reťazec vyradil zo svojho sortimentu plastové igelitky a nahradil ich taškami z rozložiteľného materiálu, ide o ďalší veľký krok pre životné prostredie. COOP Jednota odhaduje, že vďaka novému opatreniu ušetrí 40 ton plastu.

„Záleží nám na životnom prostredí a v ekologických opatreniach pokračujeme aj tento rok. Postupne vyraďujeme slamky aj plastový riad a nahrádzame ich produktmi vyrobenými z cukrovej trstiny, plastové tyčinky vymieňame za bambusové,“ povedal Branislav Lellák, vrchný riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednoty. Jednou z noviniek v sortimente sú aj ekologické vrecká na zabalenie ovocia, zeleniny a pečiva, a tiež vrecká do koša, ktoré sa vďaka špeciálnemu zloženiu v prírode rozložia.

Na planétu myslia aj Tesco a Lidl
Krok vpred v boji proti plastovému odpadu urobila aj britská sieť hypermarketov Tesco. Vo svojom akčnom pláne sa zaviazala, že do roku 2019 zakáže všetky nerecyklovateľné plastové obaly.
S podobným opatrením prišla aj nemecká sieť diskontných predajní Lidl - tá sa zaviazala, že sa úplne zbaví najtenších igelitových tašiek a odbremení tak životné prostredie o 125 ton plastu ročne. Predajne Lidl má tiež v pláne obmedziť používanie plastov o 20 % a dosiahnuť 100 %-nú recyklovateľnosť plastových obalov vlastných značiek do roku 2025.

IKEA vysadila dažďový prales
Osud Zeme nie je ľahostajný ani švédskemu nábytkárskému gigantu IKEA. Keď v 90-tych rokoch začal miznúť dažďový prales v Malajzii, IKEA sa spojila s jednou zo švédskych univerzít a spustila plán obnovy. Za posledných 20 rokov sa tak v Malajzii podarilo vysadiť tri milióny stromov. Do lesov, ktoré boli spustošené ťažbou a požiarmi, sa postupne vracia život.

IKEA sa snaží o záchranu tohto miesta aj preto, aby sa vytvorili vhodné podmienky pre akácie, z ktorých sa vyrába jej nábytok. „Náš projekt je darčekom od IKEA. Nábytok predávame po celom svete, no len tu sa staráme o rehabilitáciu. Neočakávame nič na oplátku,“ prezradil Jan Faulk, vedec zo Švédskej univerzity poľnohospodárskych vied, ktorá projekt zastrešuje.