Dobré noviny
Psychológ: Všetci sa rodíme ako agresori. Či sa staneme aj vrahmi, sa rozhodne do troch rokov veku
Marián Balázs
Marián Balázs

Psychológ: Všetci sa rodíme ako agresori. Či sa staneme aj vrahmi, sa rozhodne do troch rokov veku

Pozvanie do relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom prijal profesor Anton Heretik.

BRATISLAVA 3. februára - Vražedný útok na Filipínca Henryho Acordu či brutálna vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Aj v tomto kontexte sa vynára nielen otázka spravodlivosti, ale aj otázka zla, agresivity a násilia. Dnešným hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom je forenzný psychológ a súdny znalec, profesor Anton Heretik.

Zlo je iba pojem

Otázka zla je odveká, objavuje sa v gréckych mýtoch, neskôr v rozprávkach, a v rôznej podobe nás sprevádza celými dejinami. Odkiaľ sa v človeku berie? „Termín zlo je marketingovým použitím, pretože mňa - ako psychológa - zaujíma agresivita a to, akým spôsobom je zakotvená v osobnosti človeka a za akých okolností dosiahne patologické prejavy, že sa stane zločinom,“ vysvetľuje Anton Heretik.

Agresivita nie je problém psychopatov či delikventov, ale je súčasťou osobnosti každého z nás, potrebuje iba podnety z vonkajšieho sveta. Jej intenzita je u každého iná, čo závisí od toho, ako sa ju človek naučil ovládať. Tí, ktorí to nedokážu, pre spoločnosť predstavujú určité riziko.

Faktory agresivity

„Agresivita je často spojená s inými vlastnosťami ako je afektívna labilita, výbušnosť, impulzívnosť a i akýsi nedostatok zábran s naším morálnym cítením. Keď sa tieto rizikové faktory skĺbia dohromady, človek sa stáva nositeľom ‚zla’,“ tvrdí Hereik. Anton Heretik sa podujal na niekoľkých výskumoch, ktoré odhalili, že ide o akúsi psychickú poruchu, ktorou vrahovia často trpia. Až 80 % vrahov totiž má IQ, teda inteligenčný kvocient, pod úrovňou 100.

Samozrejme, že intelekt človeka neochraňuje pred tým, aby sa stal páchateľom. Tí, ktorí spĺňajú všetky faktory sprevádzajúce agresivitu a ich IQ je nadpriemerné, sa stávajú raz toľko nebezpečnými, pretože svoje zložiny dokážu robiť sofistikovanejším spôsobom, čo robí prípad pre vyšetrovateľov omnoho náročnejším.

Teória agresivity

Erich Fromm, významný psychoanalytik a sociológ nemecko-amerického pôvodu, kedysi vytvoril teóriu agresivity, ktorá hovorí o tom, že jestvujú dva druhy agresivity: dobrá agresivita, ktorú všetci potrebujeme na to, aby sme ochránili naše potomstvo, aby sme bojovali za spravodlivosť a pravdu; a potom je tu zlá agresivita. „Na tej sa podieľa zlá rodinná výchova a vplyvy, ktoré formujú malé dieťa z hľadiska jeho dôvery voči svetu, a druhým aspektom je to, aká je doba,“ uviedol pre Dobré noviny psychológ Anton Heretik.

Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu.

Už ste čítali?