Piatačka navždy zmenila životy osamelým dôchodcom. Geniálny nápad vznikol pri obyčajnom rozhovore
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Piatačka navždy zmenila životy osamelým dôchodcom. Geniálny nápad vznikol pri obyčajnom rozhovore

Keď čakala na mamu, ktorá pracuje v domove dôchodcov, rozprávala sa s osamelými seniormi. A celkom im zmenila život.

— Foto: Facebook/Three Wishes for Ruby's Residents

HARRISON 31. januára - Superhrdinovia, ktorých poznáme z filmových plátien, sú síce super, no hrdinovia zo skutočného sveta, každodenného života sú lepší. O to viac, ak ide o detských hrdinov. Jednou takou je aj 11-ročná piatačka Ruby Kate Chitsey. Jej matka pracuje ako opatrovateľka v domove dôchodcov a zatiaľ, čo si ona plnila svoju prácu, Ruby sa rada venovala rezidentom domova. Jedného dňa v jej detskej hlavičke vyklíčil nápad, ktorý vyrástol v úžasný projekt.

Dieťa v domove dôchodcov

Ešte počas letných prázdnin v uplynulom roku, kedy si deti mohli užívať voľno od školy, vypomáhala malá Ruby svojej matke v domove dôchodcov. Dalo by sa povedať, že sa iba „motkala“ okolo, no Ruby dôchodcom dala to, čo chceli. Načúvala im.

Moc sociálnych sietí

Na Facebooku založila stránku s názvom Three Wishes for Ruby’s Residents, Tri priania pre rezidentov Ruby, ktorú od Vianoc podporilo viac ako deväťsto ľudí lajkom. Okrem toho s matkinou pomocou vytvorila účet na webovom portáli zameranom na zbierky peňazí pre ľudí. Dievčatko sa starých ľudí pýtalo, aké veci by si priali a ich odpovede si zapísala do písanky.

Skromnosť odpovedí zanechali Ruby a jej matku v nemom úžase. Jeden muž si prial nohavice, ktoré by mu dokonale sedeli. Iný zasa čerstvé ovocie – sladké jahody vraj nejedol už asi osem rokov. Aj ostatní chceli jednoduché potešenie v podobe jedla (pomerne častým prianím bol viedenský párok) či dobrých kníh.

„Niektorých pacientov poznám už viac ako dvadsať rokov,“ uviedla pre CNN Amanda Milfordová, matka Ruby. „Povedali jej veci, ktoré by mne nikdy nepovedali. Pretože je dieťa.

Zbierkový portál nazval Ruby Detským hrdinom (alebo hrdinkou), pretože za jediný mesiac od spustenia zbierky sa podarilo vyzbierať neuveriteľných 30-tisíc amerických dolárov.

Podaktoré priania boli naozaj vtipné
Podaktoré priania boli naozaj vtipné Foto: Facebook/Three Wishes for Ruby's Residents

„Systém domovov je nastavený tak, aby rodinní príslušníci hradili za svojich blízkych ostatné výdaje, no v skutočnosti až 90 % našich rezidentov žiadnu rodinu nemá,“ hovorí 46-ročná opatrovateľka. „Niektorí nevlastnia auto, alebo sú príliš starí na to, aby podnikli dlhú cestu. Rodinní príslušníci, nech sú ich dôvody akékoľvek, jednoducho nedokážu pokryť všetky náklady.“ Na záver dodáva, že tých 40 dolárov, ktoré dôchodcovia dostávajú, predstavujú náklady na strihanie vlasov, jedlo pre svojich domácich miláčikov či hračky pre vnúčence.

Ruby začala prekrásnu vec a je dôkazom toho, že aj v malých hlavičkách môžu vzniknúť kolosálne nápady, ktoré ľuďom dokážu spraviť radosť a pomôcť. „Ich prianím neboli nové autá či milióny dolárov. Chceli obyčajné veci, také, aké by ste boli kúpili, keby sa vydáte von vojdete do prvého supermarketu, na ktorý natrafíte,“ teší sa Ruby. „To sme aj urobili.“

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…