Sociálne inovácie na Slovensku
TASR
TASR

Sociálne inovácie na Slovensku

Ako sú vnímané a ako sa dajú posunúť vpred?

— Foto: TASR/Jozef Ďurník

Bratislava 31. januára (OTS) - Aj tieto otázky sú v centre záujmu neziskovej organizácia EPIC v rámci pilotného projektu People to People Slovakia, ktorý sa realizuje v Banskobystrickom a Prešovskom kraji. V týchto dňoch prebieha mapovanie vnímania sociálnych inovácií v oboch krajoch. Projekt People to People Slovakia spravuje British Council na Slovensku.

Téma sociálneho podnikania rezonuje na Slovensku dlhšie, avšak mnoho ľudí stále čiastočne tápe, čo slovné spojenie „sociálne inovácie“ či „sociálny podnik“ v skutočnosti znamená.

Sociálny podnik je založený na princípoch klasického komerčného podnikania a sociálneho podnikania, to znamená, že podnik musí byť sebestačný a udržateľný, avšak jeho hlavným cieľom nie je generovanie čo najvyšších ziskov, ale snaha o riešenie určitého spoločenského problému,“ hovorí Lenka Loučková, projektová manažérka organizácie EPIC.

V týchto dňoch prebieha prieskum, ktorý mapuje stav a vnímanie sociálnych inovácií v spomínaných krajoch. Podľa Arnolda Ponesza z EPICu sa očakáva, že prieskum pomôže identifikovať mieru angažovanosti, podmienok ako aj podpory miestnych komunít za účelom zlepšenia spoločenského života v regióne. „Tento formát nám dáva možnosť získať názor a pohľad väčšieho počtu zainteresovaných strán a identifikovať hlavné trendy a oblasti, kde sú potrebné zlepšenia či pomoc,“ dopĺňa Lenka Loučková. Výsledky prieskumu budú základom pre ďalšie aktivity, do ktorých budú zapojení viacerí britskí experti ako aj slovenskí profesionáli v odbore.

Ak by som mal jedným slovom opísať sektor sociálneho podnikania v Spojenom kráľovstve, odkiaľ pochádzam, tak by to bolo slovo „rozmanité". Sociálne podniky, ktoré môžu mať rôzne právne formy, sú aktívne v mnohých odvetviach a ich cieľom je bojovať proti sociálnym problémom, ktorým spoločnosť čelí. Som veľmi rád, že projekt People to People Slovakia umožňuje zdieľať poznatky medzi našimi dvoma krajinami a ďalej pracovať na téme, ktorá má v súčasnosti významnú úlohu vo svete," hovorí Alastair Bassett, riaditeľ British Council Slovakia.

Výsledky prieskumu, ktorý EPIC realizuje v spolupráci s Evou Pongrácz, vedúcou Katedry sociálneho rozvoja a práce EUBA, budú tiež jedným zo základných východísk podujatia „Ideas Lab“, ktoré sa uskutoční v marci. V rámci Ideas Labu prebehne niekoľko workshopov členov miestnych komunít a predpokladá sa, že už priamo na nich bude vytvorených niekoľko mikroprojektov, ktoré budú prakticky reflektovať situáciu v oblasti sociálnych inovácií a budú schopné napomôcť malými, ale podstatnými zmenami k rozvoju sociálnych inovácií na Slovensku.

O British Council

British Council je medzinárodná organizácia Spojeného kráľovstva pre kultúrne vzťahy a príležitosti vo vzdelávaní. Spolupracujeme s viac ako 100 krajinami v oblasti umenia a kultúry, anglického jazyka, vzdelávania a občianskej spoločnosti. V minulom roku sme zasiahli priamo viac ako 75 miliónov ľudí a celkovo 758 miliónov ľudí vrátane on-line, vysielania a publikácií.

Sme prínosom pre krajiny, s ktorými pracujeme – meníme životy vytváraním príležitostí, kontaktov a budovaním dôvery. British Council bol založený v roku 1934 a je charitatívnou organizáciou Spojeného kráľovstva, ktorá sa riadi podľa Royal Charter a UK public body. British Council dostáva 15% základného grantu od vlády Spojeného kráľovstva.

Viac informácií nájdete na adrese: https://www.britishcouncil.sk

O projekte People to People

People to People/Central Europe je nový projekt, ktorý je financovaný UK Foreign and Commonwealth Office (FCO) a realizovaný British Council v Čechách, Maďarsku a na Slovensku.

Jeho hlavné ciele sú:

- Posilnenie sociálnej kohézie, podpora nových možností na dialóg medzi rôznorodými skupinami

- Vytvorenie silnejších vzťahov medzi cieľovými skupinami a miestnou samosprávou/tvorcami politík, zamestnávateľmi a širšou komunitou

- Vytvorenie prepojení medzi komunitami v rámci štyroch krajín

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…