Zariaďujete si kúpeľňu a neviete si vybrať medzi vaňou a sprchovacím kútom? My vám pomôžeme
Inzercia
Inzercia

Zariaďujete si kúpeľňu a neviete si vybrať medzi vaňou a sprchovacím kútom? My vám pomôžeme

Začína sa súboj s názvom vaňa verzus sprchovací kút.

— Foto: www.wellmall.sk

BRATISLAVA 31. januára - Pri zariaďovaní si pekného bývania je jednou z najdôležitejších miestností kúpeľňa. Všetko v nej musí nielen správne sedieť na svojom mieste, ale aj farebne ladiť a lahodiť oku - veď kto by sa rád umýval v špinavom prostredí. Kúpeľňa musí vyžarovať čistotou a sviežosť, a to dosiahnete iba, ak budete nakupovať kúpeľňové vybavenie v kvalitných obchodoch, ako je napríklad Wellmall.sk.

Vaňa alebo sprchovací kút

Množstvo párov sa doslova háda, pokiaľ ide o otázku či v ich vysnívanej kúpeľni bude vaňa alebo kút na sprchovanie. Pravdou je, že obe z týchto možností majú svoje výhody i nevýhody. Vaňa má navrch v tom, že si v nej môžete dopriať príjemný relaxačný kúpeľ. Ak sa bojíte, že pri sprchovaní môže voda fŕkať aj mimo vane, vyriešite to obyčajnou plastovou alebo sklenou zástenou. Pre mladých sa vaňa môže javiť ako správna voľba, no staršie generácie by ocenili skôr bezbariérový prístup, ktorý poskytujú moderné sprchové kúty. Sú v nich rôzne sedadlá či držiaky na ruky, ktoré seniorom uľahčia život a zaistia jednoduchšiu očistu. Vaničky v sprchových kútoch sa líšia svojimi rozmermi; nájdete také, ktoré majú 75x75 centimetrov, no i o niečo väčšie 90x90. Najväčšími vaničkami na trhu sú vaničky, ktoré merajú 180x100 cm.

Nenahraditeľný pocit pohodlia tiež prinesú murované sprchové kúty, pri ktorých sa už otázkou rozmerov a veľkosti vaničky nemusíte zaoberať. Myslite však na vhodný výber dlažby do vašej kúpeľne, mala by byť protišmyková. Bezbariérový prístup sprchových kútov nemusia oceniť iba staršie generácie, ale aj iní ľudia, ktorých pohyb je obmedzený. Ak ste vášnivým športovcom, hoci na iba amatérskej úrovni, nejaké to zranenie sa vám sem-tam pritrafí. Z praktického hľadiska je preto sprchový kút pre vás tým využiteľnejším.

Stena môže byť zhotovená z klasických tehál, pórobetónových aj sklených tvárnic alebo sadrokartónu, ktorý je vhodný aj do vlhkého prostredia. Samozrejme, že stena nemusí nutne siahať až po strop, ale môže mať podobu nízkeho múrika, prípadne byť nahradená zástenou.

Atraktívnym a moderným je inštalovanie sprchovacej hlavice na voľnej stene v priestore. Ochranu pred vodou zabezpečí sklená zástena oproti sprche. Umiestnenie sprchovacieho kúta v blízkosti okna je výhodné, pretože umožňuje rýchle a efektívne vetranie. Ak kúpeľňa nemá okná, na vetranie poslúži ventilátor a presvetlenie zabezpečia sklenené tvárnice v rôznych úpravách; číre, matné či rôznofarebné. Pôžitok zo sprchovania zvýšia aj rôzne typy sprchovacích hlavíc, ktoré dokážu regulovať silu a tok vody, imitovať jemný dážď alebo masírovať. Moderné hlavice majú zabudované LED diódy, ktoré takisto prispievajú k jedinečnej atmosfére.

Mnohí ľudia si však myslia, že by sa bez hlbokej vane nezaobišli. Nepoužívajú ju totiž iba na očistu, ale aj na pranie alebo umývanie detí. Trh si pre takéto prípady vytvoril variant, s ktorým budú spokojné obe strany. Do sprchového kútu sa dajú zakúpiť vysoké vaničky, ich výška dosahuje úrovne 35-ich až 55-ich centimetrov, a takáto vanička umožňuje napustenie vody a teda aj pohodlný kúpeľ vášho dieťaťa. Rovnako dobre sa v nej dá vyprať aj bielizeň alebo poslúži aj ako vanička pre vášho štvornohého miláčika. Jedinou (značnou) nevýhodou takejto vaničky je to, že neumožňuje pohodlný, bezstarostný - bezbariérový prístup.

Foto: www.wellmall.sk
Foto: www.wellmall.sk

Ušetrím vodu?

Ak vám napadla otázka úspory vody, musíme vám oznámiť, že sprchový kút nie je, ako si mnohí myslia, šetrnejším ako vaňa. Všetko je o čase, ktorý strávite umývaním sa. Za tri minúty v sprchovom kúte miniete štyridsaťpäť litrov vody, pri raz toľkom počte minút to bude dokonca dvojnásobok, teda sto litrov, a to je počet litrov, ktorý miniete pri napustení vane.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…