Dobré noviny
Štát chce viac motivovať dlhodobo nezamestnaných, aby si našli prácu
TASR
TASR

Štát chce viac motivovať dlhodobo nezamestnaných, aby si našli prácu

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/František Iván

Po novom budú mať ľudia nárok na osobitný príspevok vo výške 126,14 eura počas prvých 12 mesiacov a ďalších šesť mesiacov ho majú dostávať vo výške 63,07 eura.

Bratislava 30. januára (TASR) - Štát chce viac motivovať dlhodobo nezamestnaných, aby mali záujem nájsť si prácu. Novelou zákona o pomoci v hmotnej núdzi sa má predĺžiť obdobie poskytovania tzv. osobitného príspevku. Po novom by ho mohli ľudia čerpať až 18 mesiacov namiesto súčasných 12 mesiacov.

Po novom budú mať ľudia nárok na osobitný príspevok vo výške 126,14 eura počas prvých 12 mesiacov a ďalších šesť mesiacov ho majú dostávať vo výške 63,07 eura. "V sociálnom výbore boli predložené dva pozmeňujúce návrhy, ktorých cieľom je ďalšie posilnenie motivácie, ochrany a znižovania administratívnej náročnosti pri poskytovaní pomoci," priblížil minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Ľudia, ktorí sa zamestnajú, majú byť aj odbremenení od predkladania samostatnej žiadosti o tento príspevok, má stačiť, ak predložia len uzatvorenú pracovnú zmluvu. Novelou sa má zabezpečiť aj pravidelná valorizácia dávok v hmotnej núdzi.

Podmienka posudzovania nároku na pomoc v hmotnej núdzi sa má upraviť v prípade rodičov a zaopatrených detí do 25 rokov. "Navrhuje sa podporiť mladých v osamostatňovaní sa. Návrh by mal tiež pozitívne vplývať na zvyšovanie zamestnanosti tejto skupiny bez rizika straty pomoci v hmotnej núdzi u ostatných členov domácnosti," uvádza sa v spoločnej správe z výborov.

Rozšíriť sa má aj okruh príjmov, ktoré sa nebudú započítavať do posudzovania nároku na hmotnú núdzu. Týka sa to príjmov plynúcich z projektov a programov, ktoré nie sú organizované výlučne podľa zákona o službách zamestnanosti, ale podporujú uplatnenie príjemcu v hmotnej núdzi na trhu práce. "Zároveň sa pre zvýšenie motivácie účasti na projektoch a programoch navrhuje zvýšenie hranice, do ktorej sa príjem z projektov podporujúcich uplatnenie sa na trhu práce do úhrnu príjmov na účely posudzovania stavu hmotnej núdze nezapočítava, a to zo súčasných 50 % na 75 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu," doplnil Richter.

Zmeny sa dotknú aj parkovacích preukazov pre ťažko zdravotne postihnutých. Naďalej zostáva zachovaná možnosť vyhotoviť ŤZP parkovací preukaz, ak osoba spĺňa podmienku odkázanosti na individuálnu prepravu osobným autom. Zároveň sa však rozšíril okruh ľudí, ktorým je možné vyhotoviť takýto preukaz. Ide o zdravotné postihnutia, pri ktorých sa neskúma odkázanosť na individuálnu prepravu, avšak možnosť parkovať v blízkosti vstupu do budov je pre postihnutých ľudí významnou pomocou.

Už ste čítali?