Manželmi boli 70 rokov. Z tohto sveta odišli držiac sa za ruky len pár minút po sebe
Rozprávkový ľúbostný príbeh zo skutočného života.
BRATISLAVA 29. januára - V súčasnej uponáhľanej dobe, kedy ľudia vďaka sociálnym sietiam majú stovky možností na výber partnera (aspoň si to teda myslia), iba málokedy sa objaví ľúbostný príbeh, ktorý by v nás svojou krásou a čistotou vyvolal príjemné pocity, ľudovo povedané, roztopil naše srdcia. Príbeh tohto manželského páru je práve takým.
Manželia Francis a Norma Platelloví sa zosobášili pred neuveriteľnými sedemdesiatimi rokmi. Vtedy si sľúbili, že spolu zostanú v chorobe i chudobe, až do smrti. A to sa im aj podarilo, pričom ich smrť delili nie dni, ani hodiny, ale iba minúty. Norma June Platellová, nanešťastie, trpela pokročilým štádiom Alzheimerovou chorobou a Francis Ernest Platell bol hospitalizovaný kvôli infekcii a ťažkostiam so zlomeninou stehennej kosti.
V mladosti bola Norma milé vzdelané dievča z „dobrej rodiny“, Francis naopak pochádzal z chudobných pomerov z Austrálie. Možno práve to, že pochádzali z napohľad rozdielnych svetov, ich vzťah upevnilo a prežili spolu dlhý a šťastný život. Ich dcéra Amanda pre britský denník Daily Mail uviedla: „V noci zo 6. do 7. januára o 11:45 ich navštívila opatrujúca zdravotná sestra.Svoje lôžka mali posunuté blízko seba, aby sa mohli držať za ruky. Matka dýchala nezvyčajne a otec bol znepokojený. Sestra sa do miestnosti vrátila o desať minút a v tom čase už obaja odišli na večnosť. V tichosti, spoločne. Presne tak, ako by to boli chceli.“
Dodáva, že na sklonku životov začali po sebe nevedomky opakovať. Francis bol v bolestiach pripútaný na lôžko a Norma ho mohla iba sledovať. Ak odmietal jesť, (ne)robila to isté. Ak odmietal piť, vodu odmietla aj ona. Takýto stav sa nazýva twinning, teda „dvojenie“. Nastáva, ak sa zdá, že dve mysle sú dokonale prepojené.
„Po prekonaní počiatočného šoku som si uvedomila, že ma vôbec neprekvapuje, že ich posledným činom lásky bola spoločná smrť. Ruka v ruke. V tomto živote i tom ďalšom,“ hovorí dcéra Amanda.
Posledné zbohom im prišlo vzdať až dvestopäťdesiat ľudí.