Poľnohospodári a potravinári predstavili priority na tento rok
TASR
TASR

Poľnohospodári a potravinári predstavili priority na tento rok

Rada listom požiadala ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielu Matečnú o spoločné stretnutie na prerokovanie týchto tém.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Drozd

Bratislava 28. januára (TASR) - Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS) by chcela v tomto roku presadiť napríklad zavedenie úverového programu pre potravinárov či rozšíriť spoluprácu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Zástupcovia poľnohospodárov a potravinárov ocenili vlaňajšie schválenie podpory poľnohospodárom prostredníctvom zelenej nafty, no v tomto roku sa chcú podieľať aj na presadzovaní ďalších priorít.

"V roku 2019 čaká poľnohospodárov a potravinárov dokončenie rozpracovaných úloh z roku 2018, ako aj iné strategické výzvy," informovala Monika Mičúchová z Potravinárskej komory Slovenska. Okrem úverového programu pre potravinárov sú nimi napríklad aj príprava Strategického plánu Slovenskej republiky k budúcej spoločnej poľnohospodárskej politike Európskej únie, riešenie problémov poľnohospodárov v súvislosti s užívacími právami k pôde, doplnenie samosprávy do Rady Slovenského pozemkového fondu, či spolupráca s Poľnohospodárskou platobnou agentúrou.

Rada listom požiadala ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielu Matečnú o spoločné stretnutie na prerokovanie týchto tém.

Členmi Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv sú Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

Samosprávy poľnohospodárov a potravinárov sa spojili na jeseň v roku 2017, keď parlament v štátnom rozpočte na rok 2018 odsúhlasil štátnu pomoc pre poľnohospodárstvo vo výške jeden milión eur. Samosprávy vtedy vyjadrili zásadný nesúhlas, nakoľko výška štátnej pomoci bola výrazne nižšia ako v okolitých krajinách.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…