Dobré noviny
ZÁCHRANA PLANÉTY SA MÔŽE ZAČAŤ: Plasty dokážu nahradiť tieto prírodné materiály
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

ZÁCHRANA PLANÉTY SA MÔŽE ZAČAŤ: Plasty dokážu nahradiť tieto prírodné materiály

— Foto: Pixabay

Plasty musíme obmedziť, kedykoľvek je to možné.

BRATISLAVA 28. januára - V histórii ľudstvo žilo vo viacerých dobách. Zažili sme dobu ľadovú, kamennú i bronzovú. V súčasnosti niet žiadnych pochýb o tom, že žijeme v dobe plastovej. S výrobkami z plastu sme v každodennom kontakte a mnoho z nich je, takpovediac, jednorázových. Preto končia v smetných košoch, odkiaľ poputujú na skládky, niektoré dokonca skončia aj v moriach, čím sú ohrozené druhy, ktoré v nich žijú, ale mení sa aj prostredie.

Minerálna vlna

Väčšinou sa používa na tepelnú izoláciu ako výplň medzi konštrukčnými prvkami ako sú krov a priečka, alebo v tvrdšej konzistencii ako fasádna izolácia. Svoje využitie nájde aj ako zvuková prípadne protipožiarna ochrana. Minerálna vlna vzniká z vyvriatej horniny, ktorá sa taví za vysokej teploty v peci. Z nej vyteká láva na rozvlákňovacie stroje. K vytvoreným vláknám sa pridá organické spojivo, ktoré zaistí vyššiu stabilitu a odolnosť vlákien proti vode.

Plasty tvoria 85 % odpadu na plážach
Plasty tvoria 85 % odpadu na plážach Foto: Wikimedia CC

V procese rozvlákňovania vznikajú jemné vlákna, ktoré sú v tenkých vrstvách pokladané na pás zbernej komory. Vlna sa ďalej vrství, až dôjde k stlačeniu materiálu na požadovanú hrúbku a k prípadnému dorovnaniu objemovej hmotnosti. Vytvrdená vlna sa nakoniec upraví na požadované rozmery a vzniknuté dosky sa balia. V ostatných rokoch sa minerálna vlna teší veľkej pozornosti zo strany architektov. Kúsky z nej by ste našli aj v londýnskej O2 Arene či na medzinárodnom letisku Hongkong.

Obyvatelia Európskej únie ročne vyprodukujú 26 miliónov ton plastového odpadu, zrecyklovať sa podarí iba 30 %
Obyvatelia Európskej únie ročne vyprodukujú 26 miliónov ton plastového odpadu, zrecyklovať sa podarí iba 30 % Foto: Pexels

Tehly z moču

Cement, ako súčasť betónu, zodpovedá za približne 5 % emisií oxidu uhličitého. Vedci sa preto neustále snažia nájsť nové spôsoby energeticky menej náročných alternatív. Nedávno sa im podarilo vytvoriť tehly zo zvyšných pivovarských zŕn, či dokonca z ľudského moču. Ako súčasť svojej diplomovej práce, Peter Trimble, študent Edinburskej vysokej školy umenia, omylom vytvoril „biokameň“, zmes piesku (jedného z najhojnejších materiálov, aké môžete nájsť na Zemi), živiny a močoviny, chemickej látky nachádzajúcej sa v moči.

Môžu byť tehly z netradičnej látky stavebným materiálom budúcnosti?
Môžu byť tehly z netradičnej látky stavebným materiálom budúcnosti? Foto: Pixabay

Ekologickejšia drevotrieska

Napriek tomu, ako sa to môže javiť, drevotrieska, ktorú nájdete v nábytku či kuchynských skrinkách po celom svete, v skutočnosti nie je hrdým členom „ekologického stavebníctva“. Môže za to lepidlo, ktoré spája drevené doštičky v drevotrieske, obsahuje formaldehydy, bezfarebnú horľavú a zapáchajúcu chemikáliu. To znamená, že vaša polička z umelého dreva tichým spôsobom „vypudzuje“ toxíny do ovzdušia.

Spoločnosť NU Green vytvorila materiál zo 100 percentne recyklovanej drevenej drevotriesky zvaný Uniboard. Uniboard šetrí stromy a vyhýba sa skládkovaniu, pričom vytvára oveľa menej skleníkových plynov ako tradičná drevotrieska a neobsahuje toxíny. Uniboard totiž vznikol z obnoviteľných vlákien, ako sú kukuričné stonky a chmeľ, rovnako pomáha aj pridaná formaldehydová živica namiesto lepidla.

Pohľad na prierez tradičnej drevotriesky
Pohľad na prierez tradičnej drevotriesky Foto: Wikimedia CC

Už ste čítali?