V Thurzovom dome v Banskej Bystrici predstavia knihu o Š. Moyzesovi
TASR
TASR

V Thurzovom dome v Banskej Bystrici predstavia knihu o Š. Moyzesovi

Ako TASR v piatok informovala M. Saktorová zo SSM, kniha "Štefan Moyzes – za života a v historickej pamäti" je zborníkom z konferencie, ktorú pri príležitosti 220. výročia narodenia usporiadalo SSM.

V roku 1872 sa narodil vo Zvolenskej Slatine hudobný skladateľ, organista a pedagóg MIKULÁŠ MOYZES, priekopník realistických tendencií v slovenskej hudbe a predchodca slovenskej hudobnej moderny. Zomrel 2.4.1944.Hudobný skladateľ, organista a pedagóg MIKULÁŠ MOYZES, priekopník realistických tendencií v slovenskej hudbe a predchodca slovenskej hudobnej moderny. Zomrel 2.4.1944. — Foto: TASR

Banská Bystrica 25. januára (TASR) – Slávnostné predstavenie publikácie o výnimočnej osobnosti mesta pod Urpínom Štefanovi Moyzesovi, neúnavnom obhajcovi slovenského národa, sa uskutoční 31. januára o 17.00 h v Thurzovom dome Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici.

Ako TASR v piatok informovala Martina Saktorová zo SSM, kniha "Štefan Moyzes – za života a v historickej pamäti" je zborníkom z konferencie, ktorú pri príležitosti 220. výročia narodenia Moyzesa usporiadalo SSM v roku 2017.

"Vďaka neoceniteľnej spolupráci s Banskobystrickou diecézou, Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela a Spolkom banskobystrických historikov Slovenskej historickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied sa podarilo zorganizovať úspešnú medzinárodnú vedeckú konferenciu. Jej cieľom bolo vykresliť autentický portrét človeka, ktorý svojimi vedomosťami, skúsenosťou a rozhľadom vo veľkej miere prispel k rozvoju slovenského národa a jeho povedomia," priblížila Saktorová.

"To, čo zdobilo solúnskych bratov pred tisíc rokmi – láska k Bohu a blížnemu, prejavujúca sa v hlbokej viere, vysokej kultúre a pravej vzdelanosti – to zdobilo biskupa Moyzesa po celý jeho život až do smrti. Preto nielen cirkev a jej veriaci, ale aj iní slovenskí vzdelanci a kultúrni pracovníci v ňom vidia svoj vzor a nasledovaniahodný príklad," doplnil banskobystrický biskup Marián Chovanec.

Moyzes bol nositeľom cyrilo-metodskej tradície, ktorý spojil vieru s kultúrou a umením. Práve Banská Bystrica sa stala miestom, kde s pomocou rovnako zanietených spolupracovníkov zrealizoval viaceré svoje zámery, čo sa odzrkadlilo na budovaní Banskobystrickej diecézy, na založení Matice slovenskej, ale i na formovaní slovenského národného života.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…