V Thurzovom dome v Banskej Bystrici predstavia knihu o Š. Moyzesovi
TASR
TASR

V Thurzovom dome v Banskej Bystrici predstavia knihu o Š. Moyzesovi

Ako TASR v piatok informovala M. Saktorová zo SSM, kniha "Štefan Moyzes – za života a v historickej pamäti" je zborníkom z konferencie, ktorú pri príležitosti 220. výročia narodenia usporiadalo SSM.

V roku 1872 sa narodil vo Zvolenskej Slatine hudobný skladateľ, organista a pedagóg MIKULÁŠ MOYZES, priekopník realistických tendencií v slovenskej hudbe a predchodca slovenskej hudobnej moderny. Zomrel 2.4.1944.Hudobný skladateľ, organista a pedagóg MIKULÁŠ MOYZES, priekopník realistických tendencií v slovenskej hudbe a predchodca slovenskej hudobnej moderny. Zomrel 2.4.1944. — Foto: TASR

Banská Bystrica 25. januára (TASR) – Slávnostné predstavenie publikácie o výnimočnej osobnosti mesta pod Urpínom Štefanovi Moyzesovi, neúnavnom obhajcovi slovenského národa, sa uskutoční 31. januára o 17.00 h v Thurzovom dome Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici.

Ako TASR v piatok informovala Martina Saktorová zo SSM, kniha "Štefan Moyzes – za života a v historickej pamäti" je zborníkom z konferencie, ktorú pri príležitosti 220. výročia narodenia Moyzesa usporiadalo SSM v roku 2017.

"Vďaka neoceniteľnej spolupráci s Banskobystrickou diecézou, Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela a Spolkom banskobystrických historikov Slovenskej historickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied sa podarilo zorganizovať úspešnú medzinárodnú vedeckú konferenciu. Jej cieľom bolo vykresliť autentický portrét človeka, ktorý svojimi vedomosťami, skúsenosťou a rozhľadom vo veľkej miere prispel k rozvoju slovenského národa a jeho povedomia," priblížila Saktorová.

"To, čo zdobilo solúnskych bratov pred tisíc rokmi – láska k Bohu a blížnemu, prejavujúca sa v hlbokej viere, vysokej kultúre a pravej vzdelanosti – to zdobilo biskupa Moyzesa po celý jeho život až do smrti. Preto nielen cirkev a jej veriaci, ale aj iní slovenskí vzdelanci a kultúrni pracovníci v ňom vidia svoj vzor a nasledovaniahodný príklad," doplnil banskobystrický biskup Marián Chovanec.

Moyzes bol nositeľom cyrilo-metodskej tradície, ktorý spojil vieru s kultúrou a umením. Práve Banská Bystrica sa stala miestom, kde s pomocou rovnako zanietených spolupracovníkov zrealizoval viaceré svoje zámery, čo sa odzrkadlilo na budovaní Banskobystrickej diecézy, na založení Matice slovenskej, ale i na formovaní slovenského národného života.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…