Skvelé správy pre „pivárov“: Nepriberiete z neho a ochráni vás pred rakovinou. Zistite, čo ste o pive nevedeli
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Skvelé správy pre „pivárov“: Nepriberiete z neho a ochráni vás pred rakovinou. Zistite, čo ste o pive nevedeli

Tak tomuto sa povie vitamínová bomba. Keď zistíte, čo všetko pivo obsahuje a čo všetko dokáže, už nebudete chcieť nič iné. Samozrejme, aj v tomto prípade platí, že všetko s mierou.

Ilustračné foto — Foto: Pexels

BRATISLAVA 25. januára (Dobré noviny) - Niektorí ho považujú za "tekutý chlieb" a deň bez neho si nevedia predstaviť. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí si pivo doprajú pri každej možnej príležitosti, potom by ste mali rozhodne venovať pozornosť nasledujúcim riadkom. Dozviete sa o ňom totiž množstvo vecí, ktoré ste ani len netušili, a zistíte tiež, ako pivo podľa vedcov prospieva nášmu zdraviu.

Vitamínová bomba proti rakovine

Tento zlatistý mok totiž obsahuje množstvo vitamínov, a to najmä skupiny B, ale aj železo, horčík a zinok. V nápoji sa nachádzajú aj rôzne antioxidanty, ktoré ničia škodlivé voľné radikály, a tak znižujú riziko výskytu rakoviny.

Okrem toho sa vyskúmalo, že látky v chmele majú aj antiseptické, čiže protizápalové účinky. Ak si teda dáte pivko, môžete sa vyhovoriť na to, že bojujete proti zápalu v tele

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Prospieva srdcu

Pivo zároveň bráni usadzovaniu tuku v cievach a v srdci, vďaka čomu sa znižuje riziko vzniku infarktu. Pri pravidelnej (ale rozumnej) konzumácii piva sa údajne znižuje podiel takzvaného zlého cholesterolu a naopak ten dobrý sa zvyšuje, čo zlepšuje cirkuláciu krvi do centrálnej nervovej sústavy.

Prečítajte si tiež: Poklad pre telo: „Obyčajné“ droždie je prírodné liečivo, ktoré je pre zdravie priam zázračné

A ak si dáte pohár pivka, máte aj menší nábeh na cukrovku. Štúdia v časopise Európskej asociácie pre štúdium diabetu tvrdí, že ak si dáte zo tri - štyri razy do týždňa pivko, budete na tom lepšie ako tí, čo sa mu vyhýbajú. 

Chráni mozog a zlepšuje pamäť

Okrem toho čínski vedci asi pred troma rokmi zistili aj to, že pivo v sebe skrýva látku, ktorá chráni náš mozog. Ona zázračná látka sa nazýva xanthohumol, ktorá sa používa na dochucovanie nápoja. Táto "horčina" obsahuje aktívny prenylflavonoid, ktorý sa vyskytuje takmer výhradne iba v chmeli.

Podľa autorov štúdie je práve xanthohumol jedným z najsilnejších bojovníkov v zápase proti závažným ochoreniam mozgu. Vďačí za to silným antioxidačným účinkom, ktoré chránia mozgové bunky pred poškodením. Taktiež znižuje riziko mŕtvice a zabraňuje zrážaniu krvných teliesok.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR – Milan Kapusta

Navyše americkí vedci z univerzity v Chicagu zistili, že tí, ktorí s rozumom konzumujú pivo, majú menšiu šancu, že sa u nich objaví Alzheimerova choroba alebo problémy s demenciou.

In pivo veritas

Pivo alebo víno? To je odveká otázka milovníkov alkoholu. Laboratórnymi analýzami sa zistilo, že v oboch nápojoch je porovnateľné množstvo antioxidantov, no svojím zložením sú odlišné. A to predovšetkým čo sa týka tzv. flavonoidov, ktoré nájdete v chmele a jačmeni, bez ktorých by pivo nebolo pivom. Zistilo sa však, že pivo má v porovnaní s vínom navrch aj v množstve vitamínov B, ale aj čo sa týka fosforu, folátu a niacínu. Takže? Ktoré si dáte?

Chráni kosti a čistí zuby

Hoci by to človek ani nepovedal, pivo je bohatým zdrojom kremíka. Klasické, ale aj nealkoholické pivo vďaka nemu posilňuje kosti a chráni ich pred osteoporózou.

Pozitívne výsledky zaznamenajú vraj aj vaše zuby, pretože pivo hubí ústne baktérie, ktoré sa na nich usádzajú, a bráni ich rozmnožovaniu sa. Výsledky priniesla štúdia publikovaná v časopise Journal of Biomedicine a Biotechnology, ktorá zistila, že vďaka pivu sa ľuďom menej tvoria zubné kazy a chránia sa aj ďasná.

Na trávenie aj vylučovanie

Pivo tiež podporuje trávenie, pomáha proti stresu a dokonale zaženie smäd. Bamforthov výskum zároveň predbežne ukazuje, že pivo obsahuje aj vzácne prebiotiká, ktorými nepohrdnú črevné baktérie.

Známe je o ňom aj to, že prečisťuje obličky, pôsobí ako prevencia pred vznikom obličkových kameňov a je veľmi dobrým liekom pri zápale močového mechúra.

Z piva sa však nepriberá tak, ako si to mnohí myslia. Tento nápoj má totiž v skutočnosti oveľa menej kalórií ako klasické limonády či iný alkohol. "Pivné brucho" síce teda existuje, ale nemusí byť iba z piva. 

Dlhší život

Všetky tieto priaznivé účinky má však pivo len vtedy, ak ho konzumujete v správnej miere. Stále totiž ide o alkoholický nápoj a s tými to veru netreba preháňať. Inak by sa pôvodne blahodárne vplyvy mohli zmeniť na škodlivé. Najlepšie teda urobíte, ak si denne doprajete jeden, maximálne dva pollitrové poháre piva. A ešte čerešnička na záver - zistilo sa, že ak to s pivkom naozaj nepreháňate, máte šancu na dlhší život. A kto by ho nechcel prežiť s pohárom piva v ruke?

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…