Dobré noviny
Pre francúzske supermarkety platí zákaz vyhadzovať potraviny. Opatrenie chcú rozšíriť do celej Európy
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Pre francúzske supermarkety platí zákaz vyhadzovať potraviny. Opatrenie chcú rozšíriť do celej Európy

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. — Foto: AP/Ivan Sekretarev

Obchodné reťazce vo Francúzsku musia darovať nadbytočné potraviny charite.

PARÍŽ 24. januára - Francúzsko je pre svet príkladom, ako neplytvať potravinami. O celoeurópskej smernici, ktorú teraz Francúzi navrhujú, píše Euractiv.sk.

Petícia za zníženie plytvania jedlom

Zákon platí vo Francúzsku od roku 2016 a prikazuje obchodom s plochou väčšou ako 400 metrov štvorcových nadviazať partnerstvo so špecializovaným združením, ktoré nadbytočné potraviny daruje ľuďom v núdzi. Vyhadzovanie alebo ničenie jedla, ktoré sa ešte dá skonzumovať, je zakázané. Ak supermarkety toto nariadenie porušia, hrozí im pokuta 3750 eur za každý prípad.

Tento zákon urýchlil uvedomenie si plytvania potravinami a preniesol zodpovednosť na veľké reťazce, ktoré vyhadzovali konzumovateľné potraviny,“ povedal pre denník Le Figaro ešte vlani v októbri Guillaume Garot, bývalý navrhovateľ zákona. Množstvo darovaných prebytkov sa medzi rokmi 2015 a 2017 zvýšilo z 36 000 na 46 000 ton.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pexels.com

Hoci francúzsky zákon bol vo všeobecnosti prijatý pozitívne, organizácie, ktoré darované jedlo distribuujú, sa obávajú o svoje financovanie, zatiaľ čo reťazce si znižujú náklady. Napriek tomu chcú Francúzi boj proti plytvaniu jedlom rozšíriť aj do ostatných štátov Európskej únie - navrhujú prijať európsku smernicu. Argumentujú tým, že ročne sa v EÚ vyhadzuje 1,3 miliardy potravín. Vo Francúzsku sa už aj rozbehla petícia za spomínanú smernicu, zatiaľ ju podpísalo 1,2 milióna ľudí.

Zmenu pripravuje aj Slovensko

Zákon podobný tomu, aký už tri roky platí vo Francúzsku, chystá aj Slovensko. Vláda by tento rok mala schvaľovať Envirostratégiu 2030, ktorá hovorí o tom, že do roku 2030 budú reštaurácie a supermarkety povinné potraviny ďalej využiť, napríklad nezávadné potraviny darovať charite. Ak jedlo nebude vhodné na konzumáciu, bude možné ho kompostovať či energeticky zhodnotiť. Takéto potraviny by sa mali dať kúpiť v špecializovaných predajniach, ako je to aj v iných krajinách EÚ.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: Pexels.com

Podobný systém už funguje aj v susednom Česku. Od roku 2018 sú supermarkety povinné darovať jedlo, ktoré by sa v nich inak nespotrebovalo, neziskovým organizáciám. Odhaduje sa, že vďaka tomuto opatreniu by mohli potravinové banky v krajine rozdať ľuďom v núdzi 10 000 ton jedla.

Už ste čítali?